لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

ریچارد اتنبورو سازنده فیلم گاندی درگذشت


«ریچارد اتنبورو» بازیگر و کارگردان برجسته بریتانیایی تبار سینمای هالیوود و سازنده فیلم فراموش نشدنی «گاندی» در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

ریچارد اتنبورو گرچه برخوردار از پیشینه‌ای پربار در سینمای هالیوود و جهان است، اما بازی درخشان او در فیلم «فرار بزرگ» و سپس کارگردانی فیلم فراموش ناشدنی «گاندی» نام او را به عنوان یکی از چهره برجسته سینمای جهان تثبیت کرد.

استقبال جهانیان، منتقدان سینمایی و جشنواره‌های مختلف از فیلم سیاسی «گاندی» غیرمنتظره بود. فیلم گاندی به تنهایی دو جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را در سال ۱۹۸۳ میلادی برای آقای اتنبورو به ارمغان آورد. چهار جایزه بفتا که به «اسکار بریتانیایی» معروف است، و چهار جایزه گولدن گلوب از جمله افتخاراتی ست که در کارنامه وی ثبت شده است.

ریچارد اتنبورو بازیگری سینما را از ۱۹۴۲ و با بازی در فیلم «آنطوری که خدمت می‌کنیم»، ساخته دیوید لین، آغاز کرد و در سال ۱۹۶۹ با ساخت موزیکال «اوه چه جنگ دوست داشتنی ای» به کارگردانی نیز پرداخت.

ریچارد اتنبورو شیفته سینما و فیلمسازی بود او در این باره گفته بود: «کار روی فیلم‌ها امکان بیان احساسات، امیدها و برداشت‌هایم را به من می‌دهد. ساخت فیلم و کار در سینما برای من همچون بهشت روی زمین است و من می‌خواهم پیش بروم تا زمانی که هستم.»

بازی در فیلم «فرار بزرگ» و سپس «پارک ژوراسیک» ساخته استیون اسپیلبرگ نام اتنبورو را زبانزد مخاطبان عام سینما کرد؛ با این همه درخشش انتنبورو وامدار ساخت فیلم گاندی ست. خود وی گفته بود بیش از ۲۰ سال عمر را بر روی پروژه ساخت فیلم گاندی گذاشت که حاصلش نیز درخشان و بیاد ماندنی بود. فیلم گاندی ۸ جایزه اسکار ۱۹۸۳ را برای دست اندرکارانش به ارمغان آورد.

اتنبورو که از جوانی به دلیل شیفتگی به امور بشردوستانه توانسته بود در آغاز جنگ جهانی دوم و موج یهودی ستیزی در اروپا، دو دختر یهودی آلمانی پناهنده را نجات داده و از آنها نگهداری کند، بعدها نیز در کنار فعالیت در سینما، سال‌ها سفیر حسن نیت یونسکو در اموربشردوستانه بود.

ملکه بریتانیا نیز در سال ۱۹۹۳ به دلیل یک عمر فعالیت هنری و انسان دوستانه عنوان تشریفاتی لرد را به وی اهدا کرد. ریچارد اتنبورو در پایان عمر رئیس آکادمی سلطنتی فیلم بریتانیا نیز بود.

XS
SM
MD
LG