لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوازدهم مه)


تظاهرات ضد دولتی مردم سوریه - ۶ مه ۲۰۱۱
تظاهرات ضد دولتی مردم سوریه - ۶ مه ۲۰۱۱

سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد به اعضای شورای امنیت آن سازمان گفت می خواهد به تصمیم دولت سوریه در پس گرفتن نامزدی اش برای عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اشاره کند.

وی گفت ما بر این باوریم که این مسئله نتیجه درک صحیح کشورهای عضو گروه آسیاست که به این نتیجه رسیدند که نمی خواهند از کشوری حمایت کنند که رکورد حقوق بشرش رقت انگیز و اسفناک است، در جریان کشتن مردم خود در خیابان ها می باشد، هزاران نفر را باز داشت کرده است و مردمی را که می خواهند نظرات خود را با صلح و آرامش بیان کنند؛ مورد تهدید و ارعاب قرار می دهد.

خانم رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد به گام هائی که اخیراً شورای حقوق بشر آن سازمان برداشته است اشاره کرد. گام هائی که نشان دهنده کارآئی این شورا و همچنین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین کار مجمع عمومی در رابطه با شورای حقوق بشر آن سازمان می باشد که آن نیز نشان می دهد حرکت بسوی جهتی مثبت تر شروع شده است.

وی می گوید ما به تصمیمی که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای تعلیق عضویت لیبی در راستای آن چه در آن کشور می گذشت؛ اتخاذ کرد، توجه داشته ایم. خانم رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد آنگاه گفت:

تصمیم به تعیین یک گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، تعیین کمیته ای برای تحقیق برای سوریه و همچنین برداشتن گام های مناسب و در خور در مورد ساحل عاج، همه و همه نشانه های آنست که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد توانائی آن را دارد که به اهداف خود عمل کند.

سوزان رایس همچنین در مورد سوریه گفت آمریکا تحریم های مهم دیگری را علیه سوریه به مرحله اجرا گذاشته است و با مشورت با متحدان خود در نیویورک در پی اجرای گام های بعدی است.

سوریه نزدیک ترین متحد سیاسی ایران در خاور میانه است. اتحادی که با حمایت حافظ اسد رئیس جمهوری وقت سوریه از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ – ۱۳۵۷ – شکل گرفت. سوریه نخستین کشوری بود که به انقلاب ایران خوش آمد گفت و احمد اسکندر احمد وزیر اطلاعات خود را به همراه یک جلد قران به عنوان هدیه برای آیت اله خمینی به تهران فرستاد، روابطی که با اعزام وزیر امور خارجه آن کشور در ماه اوت سال ۱۹۷۹ - مرداد ۱۳۵۸ خورشیدی – به تهران نزدیک و نزدیک تر شد.

... و پرزیدنت اوباما امروز – ۲۲ اردیبهشت – با شورای جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا ملاقات و مذاکره می کند. این ملاقات در پشت درهای بسته صورت می گیرد. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید می گوید گفتگوهای رئیس جمهوری در باره برنامه قانون گذاری خود با سناتورهای جمهوری خواه جهت همکاری در باره مسائل مهم به ویژه ضرورت اتخاذ یک خط مشی متعادل در رویاروئی با بدهی های دراز مدت ملی خواهد بود.

پس از آن، رئیس جمهوری با نمایندگان کمیته سیاه پوستان کنگره ملاقات خواهد کرد. این ملاقات نیز در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

منابع مورد استفاده:

هیئت نمایندگی دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید

Asia Times/Middle East

XS
SM
MD
LG