لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

آمادگی در رویاروئی با چالش گرمایش زمین، هدف آمریکاست


آمادگی در رویاروئی با چالش گرمایش زمین، هدف آمریکاست
آمادگی در رویاروئی با چالش گرمایش زمین، هدف آمریکاست

سوزان رایس رئیس هیئت دائم نمایندگی آمریکا و سفیر این کشور در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه در جلسه شورای امنیت آن سازمان در باره اثرات گرمایش زمین در پاسداری صلح و امنیت بین المللی به رئیس جلسه گفت آمریکا به تشکیل این جلسه خوش آمد می گوید و از آلمان برای رهبری اش در تشکیل این جلسه حساس و به موقع سپاسگزار است.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت پرزیدنت اوباما حدود ۲ سال پیش در نشست گرمایش زمین آن سازمان به روشنی (در مورد اهمیت این مسئله) گفت که امنیت و ثبات هر یک از ملل و هر یک از ملت ها در خطر است. رفاه اجتماعی، بهداشت و امنیت ما در معرض خطر قرار دارند، زمان تنها حرکت نمی کند بلکه دارد دیر می شود.

خانم رایس گفت گرمایش زمین اثراتی جدی بر صلح و امنیت جهانی دارد، آنان به همان اندازه که قدرتمندند، پیچیده اند.

وی گفت این تغییرات در بسیاری از مناطق تا بحال از توانائی های غذائی و آب کاسته اند، گوناگونی بیولوژیکی را تهدید کرده اند و سطح دریا ها را در هم گسیخته اند، به همان اندازه نیز طوفان ها و سیل های گاه بگاه سواحل را نابود کرده و مردم را از خانه و کاشانه رانده اند.

خانم رایس گفت ما اخیراً شاهد تولد یکی از کشورهای جهان بوده ایم، جمهوری سودان جنوبی، جائی که اکنون رهبران آن بما می گویند که محصولات کشاورزی یکی از اولویت های ارشد آنان در کنار تحکیم صلح در کشور است.

... و این در حالی است که هنوز این چالش که با آشکار شدن فاجعه انسانی خشک سالی ها در شاخ آفریقا بوجود آمده است؛ بگونه ای وسیع دیده می شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سپس شورای امنیت این سازمان را تشویق کرد که آماده رویاروئی با یک رشته بحران هائی باشند که ممکن است با توجه به عمیق تر شدن و گسترده شدن تغییرات آب و هوائی - گرمایش زمین - در جهان بوجود آید. خانم رایس آمادگی رویاروئی با مسئله گرمایش زمین را، هدف روشن آمریکا شمرد.

XS
SM
MD
LG