لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

رضا بدیعی کارگردان ایرانی هالیوود درگذشت


رضا بدیعی کارگردان ایرانی هالیوود درگذشت
رضا بدیعی کارگردان ایرانی هالیوود درگذشت

رضا بدیعی کارگردان ایرانی سینمای هالیوود و سازنده سریال های محبوب تلویزیونی چون «بالاتر از خطر» و «هاوایی فایو او» بعد از ظهر روز شنبه ٢٠ آگوست پس از یک عمل جراحی پیچیده بر روی معده، در بیمارستان «یوسی ال ای» در شهر لس آنجلس درگذشت. او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

این کارگردان ایرانی که به «پدرخوانده تلویزیون آمریکا» نیز شهرت داشت، در طول شش دهه گذشته از فعال ترین چهره ها در صحنه فیلمسازی هالیوود و سریال های تلویزیونی آمریکا به شمار می رفت و چندی پیش نیز مراسمی به منظور تجلیل از او، با حضور چهره های سرشناس سینمای آمریکا و دوستان و همکاران ایرانی او در دانشگاه لس آنجلس برگزار شد.

رضا بدیعی در روز هفدهم آوریل ۱۹۳۰ در«اراک» به دنیا آمد و با پایان دوران دبیرستان در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران به تحصیل مشغول شد. او بعدها مدال طلای افتخار را برای ساختن یک فیلم مستند از دست محمدرضا شاه پهلوی دریافت کرد و در سال ۱۹۵۵ از طریق دولت ایالات متحده آمریکا دعوت شد تا در این کشور حرفه فیلمسازی را دنبال کند.

رضا بدیعی در آمریکا و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه «سیراکیوس» در رشته سینما، به عنوان فیلم بردار مشغول به کار شد. حرفه ای که او را از نیویورک به کانزاس سیتی و نهایتا به لس آنجلس کشاند. در لس آنجلس «بدیعی» توانست در کنار کارگردان های صاحب نامی چون «رابرت آلتمن» و «سام پکین پا» به کار بپردازد.

رضا بدیعی از اوائل دهه شصت میلادی به کارگردانی فیلم های تلویزیونی پرداخت و در طول ۶ دهه گذشته بیش از ۴۳۰ قطعه فیلم تلویزیونی و چندین فیلم سینمایی ساخت.

او کارگردانی بسیاری از سریال های تلویزیونی از جمله «بالاتر از خطر»، «هاوایی فایو او»، «بارتا»، «مرد شش میلیون دلاری»، «کاگنی و لیسی»، «بافی قاتل خون آشام» و «پیشتازان فضا» و بسیاری فیلم های دیگر را برعهده داشته است. او توانست جایزه یک عمر فعالیت هنری «اتحادیه کارگردانان سینمای آمریکا» را برای کارگردانی بیشترین تعداد سریال های یک ساعته تلویزیونی نیز به دست آورد.

دوستان و دوستداران رضا بدیعی در جامعه ایرانی از شنیدن خبر درگذشت این هنرمند افتخار آفرین متاسف شدند. مهدی ذکائی سردبیر نشریه هنری «جوانان بین المللی» در لس آنجلس به صدای آمریکا می گوید:«به نظر من رضا بدیعی پیشگام ایرانیان در هالیوود بود و اولین کسی که در جامعه آمریکایی او را به عنوان یک سینماگر ایرانی شناختند. در آن دوران ما در ایران هم به او و دست آوردهایش افتخار می کردیم. در مراسم بزرگداشت این هنرمند در دانشگاه لس آنجلس هم دیدیم که چه چهره های سرشناسی در مقابل رضا بدیعی سر تعظیم فرود آوردند. در واقع من رضا بدیعی را یک بار دیگر همان شب شناختم.»

رضا بدیعی در ماه های گذشته به دنبال پخش کننده ای بود تا فیلمی که چندین سال روی آن کار کرده بود را بر روی پرده سینما ها ببرد اما بنا بر گفته سردبیر جوانان این آرزوی بزرگ او متاسفانه برآورده نشد.

XS
SM
MD
LG