لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

شاهزاده رضا پهلوی به صدای آمریکا: فراخوان‌ها از داخل کشور صادر می‌شود


شاهزاده رضا پهلوی.
شاهزاده رضا پهلوی.

شاهزاده رضا پهلوی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ به خبرنگار صدای آمریکا گفت که در چهل سال گذشته این اولین بار است که نمایندگان مجالس مختلف از سناتورهای آمریکایی تا نمایندگان مجالس اروپا نه با جمهوری اسلامی که با اپوزیسیون وارد گفتگو شده‌اند.

او‌ گفت در این ۴۰ سال به اندازه کافی به رژیم‌ جمهوری اسلامی فرصت داده شد و دنیا امروز می‌داند که راه‌حل را باید در «ماورای رژیم» جستجو کرد.

شاهزاده رضا پهلوی افزود که برای داشتن ایرانی بهتر باید به یک دموکراسی سکولار رسید که تنها راهش عبور از رژیم [جمهوری اسلامی] است.

او گفت حتی قشر خاکستری که تا دیروز همچنان دنبال اصلاحات بود نیز به این نتیجه رسیده‌ که این رویکرد دیگر‌ فایده‌ای ندارد.

شاهزاده رضا پهلوی بر اهمیت اتحاد شکل‌گرفته میان مخالفان جمهوری اسلامی تأکید کرد و گفت: «تضمین یک عبور بدون دردسر، هم برای ایرانیان و هم برای دنیا این است که ایرانی‌ها امروز با هم متحد هستند.»

او افزود: «دنیا باید ایمان بیاورد که مردم ایران می‌توانند و می‌خواهند با هم برای آزادی کار کنند.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین گفت که در آینده رقابت‌های حزبی برپا خواهد شد چرا که ایران کشوری کثرت‌گرا در تمامی ابعاد است.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در مورد صدور فراخوان گفت: «فراخوان‌های عملی از درون کشور صادر می‌شوند و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد.»

شاهزاده رضا پهلوی اشاره کرد که در این شرایط دست بسیاری از افراد از جمله کسانی که تحت فشار قرار دارند و یا زندانی سیاسی هستند بسته است و آنها نمی‌توانند مسائل را باز مطرح کنند.

از جمله اقداماتی که به گفته او در مرحله نخست اهمیت دارد، «هماهنگی میان نیروهای داخل و خارج» است.

شاهزاده رضا پهلوی افزود فراتر از این هماهنگی، تشکل‌هایی باید ایجاد شوند که به فعالیت‌های مدنی، اعتصابات و مسائلی از این دست بپردازند.

او گفت در حال حاضر مردم بدون نیاز به فراخوان اقدام‌های لازم را انجام می‌دهند و در عین حال جریان‌های سیاسی وارد مذاکره با هم شده‌اند تا جبهه واحد‌تری را تشکیل دهند.

شاهزاده رضا پهلوی افزود که حدود ۵ ماه بیشتر از آغاز جنبش «زن،زندگی، آزادی» نگذشته ولی فعالیت‌ها شتاب گرفته است.

او ابراز امیدواری کرد که چهره‌های اپوزیسیون بتوانند از این فرصت به بهترین نحو بهره‌برداری کنند.

کنفرانس امنیتی مونیخ که هر سال در جنوب آلمان برگزار می‌شود، امسال به جای مقامات جمهوری اسلامی میزبان مخالفان جمهوری اسلامی از جمله شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی است که به همراه سناتور رابرت منندز و هانا نیومن، دو قانونگذار آمریکایی و اروپایی در یک نشست به بررسی موضوع ایران و اعتراضات ماه‌های اخیر پرداختند.

XS
SM
MD
LG