لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۶

خاکستر علیرضا پهلوی در دریای خزر پراکنده خواهد شد


خاکستر علیرضا پهلوی در دریای خزر پراکنده خواهد شد
خاکستر علیرضا پهلوی در دریای خزر پراکنده خواهد شد

شاهزاده رضا پهلوی، پسر بزرگتر محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران هفته گذشته در کنفرانسی خبری، از «عواقب غم انگیز» افسردگی برادر جوان تر خود سخن گفت. علیرضا پهلوی، ۴۴ ساله روز سه شنبه، ۱۴ دی ماه، در محل سکونتش واقع در شهر بوستون با شلیک گلوله به زندگی خود پایان داد.

رحیم شایگان، استاد رشته ایران شناسی در بخش فرهنگ ها و زبان های خاور نزدیک در دانشگاه یو سی ال ای، که برای ده سال در مقطع دکترا در دانشگاه هاروارد، همدوره، همشاگردی و از دوستان نزدیک شاهپور علیرضا پهلوی بود در گفت و گو با صدای آمریکا ضمن اشاره به ابتلای او به افسردگی، می گوید او شخصیتی والا و انسانی گرانقدر بود که در علم ایران شناسی صاحب دانشی فوق العاده بود.

رضا پهلوی که پس از مرگ برادرش به شهر بوستون در شمال شرق آمریکا رفته بود، اعلام کرد علیرضا پهلوی سال ها با بیماری افسردگی مبارزه می کرد. وی در حالی که سعی داشت از گریه پرهیز کند، به نماینده رسانه ها از برادر خود و اینکه چگونه افسردگی از خانواده او قربانی گرفته است، سخن گفت.

در سال ۲۰۰۱ نیز جسد لیلا پهلوی، خواهر ۳۱ ساله رضا پهلوی و کوچکترین فرزند این خانواده، پس از مصرف بیش از اندازه قرص های آرام بخش در اتاق هتلی در لندن کشف شد.

رضا پهلوی درباره مرگ برادرش به خبرنگاران گفت:«خانواده من پیش از این، با این بیماری فلج کننده دست و پنجه نرم کرده بود، ولی ما این را هم می دانیم که این تراژدی منحصر به ما نیست، ما آن را با میلیون ها نفر در سراسر جهان و به ویژه با آنهایی که در وطنمان، ایران هستند و از همین بیماری رنج می برند شریک هستیم.»

رضا پهلوی گفت:«ما امروزعزاداریم. عزادار تسلیم شدن علیرضای محبوب ما به سنگینی، درد و فشارهای روزانه این بیماری شدید، و عزاداریم به خاطر از کف یک زندگانی دیگر.»

رضا پهلوی گفت زمانی که خانواده او پس از انقلاب ایران مجبور به ترک کشور شدند، برادرش ۱۲ ساله بود و خواهرش لیلا، ۱۰ سال داشت. رضا پهلوی از آن واقعه به عنوان یک «ضربه روحی» یاد کرد که «شاید هیچگاه آنان را رها نکند.»

رضا پهلوی به خبرنگاران گفت که با برادرش مرتب در تماس بوده و اخیرا نیز، یک هفته پیش از مرگ او، با علیرضا تماس گرفته بود. او گفت برادرش هیچ نشانه ای از اینکه تصمیم به پایان دادن به زندگی خود گرفت، نداده بود.

رضا پهلوی گفت برادرش طی چند سال گذشته، در بوستون زندگی می کرده است، شهری که پیش از خودکشی، در آن برای تکمیل تحصیلاتش در زمینه تاریخ و تمدن ایران درس خوانده بود.

علیرضا پهلوی در رشته زبان شناسی تاریخی و مطالعات ایران باستان در دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد مطالعه کرده بود و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرده بود.

رضا پهلوی گفت برادرش آخرین خواسته های خود را اعلام کرده است که شامل سوزانده شدن جسدش و پراکندن خاکستر آن در دریای خزر است.

اعضای خانواده پهلوی در حال تکمیل تدارکات برای برگزاری مراسم یادبود علیرضا پهلوی هستند، این مراسم به احتمال زیاد در منطقه واشنگتن، برگزار خواهد شد.

پسر بزرگتر محمدرضا پهلوی روز چهارشنبه گفت مایل نیست به دلیل اتفاقی که برای برادرش رخ داده است، درباره مسائل سیاسی صحبت کند.

زمانی که از او درباره نقش جنبش اپوزیسیون در ایران پرسیده شد، رضا پهلوی پاسخ داد:«تعهد من به کشورم تغییری نکرده است و من هرکاری که بتوانم، برای کمک در جهت آزادی و دموکراسی در وطنم انجام خواهم داد.»

XS
SM
MD
LG