لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

تغییردر سطوح بالای سپاه پاسداران


محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران طی حکمی حسین همدانی را از فرماندهی سپاه «محمد رسول‌الله تهران» عزل و محسن کاظمینی را به این مقام منصوب کرد.

در آبان ماه جاری سردار پاسدار علی نصیری به عنوان فرمانده سپاه «سید الشهداء» استان تهران و بهرام حسینی مطلق به فرماندهی سپاه استان البرز منصوب شد. در آذر ماه جاری نیز علی اشرف نوری به عنوان معاونت سیاسی فرماندهی کل سپاه منصوب شده بود.

در تیرماه سال جاری نیز حسین ذوالنور جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه کناره گیری کرده و جای خود را به عبدالله حاجی صادقی داد.

حجت الاسلام ذوالنور دلیل کناره گیری خود را بازنشستگی به منظور شرکت در انتخابات جاری مجلس شورای اسلامی ذکر کرد.

مرتضی کاظمیان روزنامه نگار مقیم فرانسه در گفتگویی با صدای آمریکا گفت، تعییرات صورت گرفته در سپاه را در چهار زاویه میتوان مورد برسی قرار داد.

اولین احتمال این است که برخی از سرداران سپاه همچون دوره قبل خود را برای شرکت در انتخابات جاری مجلس آماده میکنند. در مجلس قبلی بیش از صد مقام ارشد مستعفی سپاه حضور داشتند.

احتمال دوم این که به دلیل سرکوب های اخیر سپاه تصمیم گرفت تا افراد فعال در این سرکوب ها را با چهره های تازه تعویض کرده و از واکنش های بین المللی همچون تحریم ها بگریزد.

به احتمال سوم سپاه در یک اقدام بوروکراتیک تغیراتی را در ساختار اداری خود ایجاد کرده است.

احتمال آخر هم بر میگردد به طراحی های راهبردی برای بهره برداری حد اکثری از نیروهایی که در چارچوب نیروهای راست و معتقد به ولایت فقیه تعریف می شوند. در اين احتمال، هدف از تغییرات ياد شده بازتولید نظام اقتدارگرا است.

نقطه اشتراک سرداران عزل و نصب شده در مشارکت مستقیم و غیرمستقیم آنان در برخود های صورت گرفته در اعتراض‌های انتخاباتی سال ۱۳۸۸ است.

نام برخی از سرداران سپاه همچون حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران، به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG