لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

سردی مناسبات روسیه و واشنگتن بر سر حضانت کودکان


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه (۲۸ دسامبر) طرح قانونی را امضا کرد که بر اساس آن اتباع ایالات متحده از به عهده گرفتن حضانت کودکان روسیه منع خواهند شد.

روسیه همچنین به دلیل قانون حقوق بشر جدیدی که ایالات متحده تصویب کرده است، در اقدامی تلافی جویانه تحریم های دیگری نیز علیه آمریکا اعمال کرده است. آقای پوتین گفته است تصویب این قانون مناسبات بین دو کشور را مسموم می کند.

این قانون که خشم بسیاری از فعالان حقوق کودک و شخصیت های لیبرال روسیه را برانگیخته است، از روز اول ژانویه به مرحله اجرا در خواهد آمد.

واشنگتن تصویب این قانون را اقدامی اشتباه خوانده و گفته است این قانون سرنوشت کودکان را با «ملاحظات سیاسی نامربوط» گره می زند.

تصویب قانون جدید به احتمال بسیار سردی مناسبات ایالات متحده و روسیه را بیشتر خواهد کرد و به وجهه آقای پوتین در خارج از کشور ضربه جدی وارد می کند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از کمیسر حقوق کودک روسیه گزارش داده است پرونده حضانت پنجاه و دو کودکی که خانواده های آمریکا سرپرستی آن ها را به عهده گرفته بودند، به حالت تعلیق در می آید و این کودکان در روسیه می مانند.

براساس این قانون که مفاد آن توسط کاخ کرملین منتشر شده است، فعالیت سازمان های غیردولتی که از ایالات متحده کمک مالی دریافت می کردند، غیرقانونی خواهد بود.
XS
SM
MD
LG