لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

نگرانی از اعمال نفوذ و قدرت قطر در خاورمیانه


در حالی که کشورهایی همچون مصر و لیبی شاهد انقلاب های موسوم به «بهار عربی» بوده اند، کشورهای همسایه قطر از صرف میلیاردها دلار هزینه این امارات برای گسترش نفوذ در منطقه خلیج فارس ابراز نگرانی می کنند.

قدرت و نفوذ دولت شیخ حماد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر از دید بیشتر دولت ها و مقامات غربی یک نکته مثبت قلمداد می شود اما همسایه های قطر از قدرت فزاینده این کشور در منطقه خشنود نیستند.

مردم مصر، لیبی و سوریه از ایفای نقش قطر پس از «بهار عربی» در این کشورها دولتمردان این امارات را به دلیل مشکلاتی که در سطح محلی به وقوع می پیوستند،
سرزنش می کردند. مناسبات نزدیک قطر با اخوان المسلمین و رهبران جدید مصر عاملی برای نگرانی کشورهایی همچون امارات متحده عربی شده است. فعالیت اسلام گرایان اخوان المسلمین در امارات متحده عربی هنوز ممنوع است و در ماه ژانویه نیز اخباری مبنی بر خنثی شدن توطئه کودتای اخوان در این کشور منتشر شده بود.

مقامات بلندپایه امارات متحده عربی سالیان سال است که اعتقاد دارند قطر برای بهره گیری از اخوان المسلمین برای تغییر ساختار قدرت در منطقه راهبرد بلندمدتی داشته است.

برخی از تحلیلگران و دیپلمات های غربی معتقدند که رهبران قطر برای اعمال نفوذ و هموار کردن راه در چشم انداز جدید منطقه پس از «بهارهای عربی» موفق و موثر عمل کرده اند.

توفیق رحیم، مدیرعامل شرکت مشاوره ای «Globesight»، مستقر در دبی در این مورد می گوید در شرایطی که قطر در گذشته بیشتر نقش میانجی ایفا می کرد، اما سیاست خارجی این کشور در منطقه طی دو سال گذشته و پس از «بهار عربی» فعال تر و در برخی موارد جانبدارانه تر و جدی تر شده است.

قطر با اتکای به ثروت عظیم گاز طبیعی طی پانزده سال گذشته حدود ۱۷ تریلیون دلار ثروت اندوخته است و منابع گاز طبیعی این کشور کماکان یکی از بزرگترین و غنی ترین ذخایر سراسر جهان محسوب می شود.

برخی از دیپلمات های غربی مستقر در منطقه خلیج فارس به شرط افشا نشدن نامشان نسبت به نامعلوم بودن آینده سیاسی منطقه خاورمیانه و جنگ قدرت بین کشورهای منطقه هشدار داده اند. حتی حامیان نقش کنونی قطر در منطقه نیز از احتمال اعمال قدرت و نفوذ بیش از حد دولتمردان این کشور در خاورمیانه و فراتر گذاشتن پا از چارچوب های سنتی منطقه نگران هستند.

امارت قطر همواره شاهد تناقض های گسترده و عمیقی بوده است. با وجودی که قطر از بسیاری از جهات یکی از محافظه کارترین کشورهای منطقه خلیج فارس محسوب می شود اما نسبت به تغییراتی که پس از بهار عربی منطقه را متحول کرده اند نیز اشتیاق نشان داده است.

منبع: خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG