لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا، جانشین احتمالی چاوز


نیکولاس مادورو، معاون رئیس جمهوری ونزوئلا نیز همچون هوگو چاوز از ادبیات تند و گزنده استفاده می کند و در هر فرصت ممکن به مخالفان خود می تازد و شمشیر قانون اساسی را به اهتزار درمی آورد اما او از قدرت جاذبه و یا گیرایی شخصیتی آقای چاوز برخوردار نیست.

هوگو چاوز به سرطان مبتلا شده است و دوران نقاهت خود را در کوبا سپری می کند. او یک نظامی پیشین است که طی چهارده سال گذشته بر مسند قدرت در ونزوئلا تکیه زده است. اگر هوگو چاوز بر اثر ابتلای به سرطان بمیرد و یا از قدرت کناره گیری کند، پس از سی روز انتخابات برگزار خواهد شد. آقای مادورو که طی شش سال گذشته وزیر امور خارجه کشور بوده است، نامزد حزب سوسیالیست و حزب حاکم بر کشور خواهد بود.

آقای چاوز اندک زمانی پیش از سفر به هاوانا برای انجام چهارمین عمل جراحی در ماه دسامبر، مادوروی ٥٠ ساله را جانشین خود کرد. نیکولاس مادورو در گذشته راننده اتوبوس بوده و هم اکنون به یکی از چهره های بانفوذ دولت سوسیالیست ونزوئلا بدل شده است.

با وجودی که دیپلمات ها گفته اند آقای مادورو در جلسه های پشت درهای بسته شخصیت راحت و آرامی دارد، اما او همچون چاوز بین مردم و در اماکن عمومی چهره ای ستیزه جو و مبارزه طلبانه دارد. او طی سه هفته ای که جانشین رئیس جمهوری بوده تصمیم های قابل توجه و سرنوشت سازی اخذ نکرده است بنابراین هنوز شیوه کشورداری و یا رهبری او در صورتی که پس از آقای چاوز بر مسند قدرت در ونزوئلا تکیه بزند، روشن نیست.

با وجودی که آقای مادورو برای نزدیک کردن وجهه و شخصیت خود به هوگو چاوز تلاش می کند اما بسیاری از صاحبنظران معتقدند حضور روزانه او در تلویزیون دولتی فاقد جاذبه و ویژگی های راحت و عاری از رفتارهای رسمی و دست و پاگیر رئیس او است.

مخالفان او را یک «نسخه نامرغوب» چاوز می نامند. رهبران سیاسی که با او کار کرده اند معتقدند احتمال دارد تجربه او در مقام دیپلمات و رهبر اتحادیه های کارگری شاید بتواند به او کمک کند تا در داخل و خارج از کشور مناسباتی را برقرار کند. اما تفاوت شیوه های سیاستگذاری بین مادورو و چاوز زمانی روشن خواهد شد که او به مقام رئیس جمهوری نائل شود.

برگرفته از خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG