لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

فستیوال جاز مونترو با حضور ستارگان آمریکایی


استیوی واندر با محقق کردن آرزوی کلود نابز، بنیان گذار فستیوال جاز مونترو، در چهل و هشتمین دوره فستیوال شرکت می کند.

فهرست شرکت کنندگان در فستیوال جاز مونترو (۴-۱۹ ژوئیه) روز پنجشنبه اعلام شد. امسال افراد و گروه هایی چون دیمون البارن، خواننده اصلی سابق گروه راک بلر، گروه دو نفره اوت کست، ون موریسون، مسیو اتک، و گروه جدید آر اند بی کالیفرنیا به نام بنکز در فهرست فستیوال دیده می شوند.

کلود نابز، که در ژانویه ۲۰۱۳ در سانحه ای در اسکی جان باخت، سعی کرد استیوی واندر را به جشنواره مونترو ببرد. این جشنواره یکی از فستیوال های شاخص تابستانی در اروپا به شمار می رود اما آقای نابز به دلایل مالی امکان دعوت واندر را نیافت.

متیو جیتون، مدیر فستیوال به خبرگزاری رویترز گفت: «ما چند بار سعی کردیم استیوی واندر را دعوت کنیم. این بار از طریق سازمان بین المللی فستیوال جاز، همزمان از طریق استانبول و دریای شمال در دانمارک به او پیشنهاد دادیم.»

بلیط صندلی های کنسرت استیوی واندر برای ۱۶ ژوئیه به قیمت ۵۱۰ دلار به فروش می رسد. افرادی هم که می خواهند ایستاده در کنسرت شرکت کنند باید حدود ۲۰۰ دلار بپردازند.

کوینسی جونز، از مدیران جشنواره در دهه ۹۰ میلادی، فستیوال جاز مونترو را «رولز رویس» جشنواره ها می داند و می گوید بودجه جشنواره امسال ۲۵میلیون فرانک سوییس است و تخمین زده می شود این رویداد فرهنگی ۲۵۰ هزار علاقمند را به شهر کوچک مونترو در سوئیس جذب کند.

فرل ویلیامز، خواننده، رپر و آهنگساز آمریکایی یکی دیگر از میهمانان شاخص فستیوال امسال جاز در مونترو است و ترانه «هپی» او برای سومین بار در صدر ترانه های محبوب بریتانیا قرار گرفته است.

کریس ریا، پس از ۱۴ سال به جشنواره جاز مونترو باز می گردد.

آرشیو فستیوال که حدود شش هزار ساعت موسیقی را روی ده هزار نوار ثبت و ضبط و نگهداری می کند در حال تبدیل به دیجیتال است تا تاریخ کنسرت های فستیوال مونترو، با حضور غول هایی چون مایلز دیویس، ری چارلز، و بی بی کینگ تحت حفاظت بهتری قرار گیرد.

آقای جیتون به خبرگزاری رویترز گفت: «کار دیجیتال کردن آرشیو تقریبا به پایان رسیده و یونسکو سال گذشته آن را به عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان زیر پوشش قرار داد.»
XS
SM
MD
LG