لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

شباهت خارق العاده حرکات مگس و جت جنگی


شباهت مگس با پیچیده ترین جت های جنگنده نیروی هوایی ارتش آمریکا چیست؟
دانشمندان با استفاده از دوربین های پیشرفته ویدئویی نحوه حرکات بال ها و بدن مگس در حین پرواز را ثبت کردند و متوجه شدند که مگس، درست مانند یک جت جنگنده در هنگام مبارزه و مجادله با دشمن، مانورهای سریع و حرکات برق آسا از خود نشان می دهد.

این تحقیق که روز پنجشنبه در نشریه ساینس منتشر شد، از توانایی مگس در تغییر مسیر در زمان یک صدم ثانیه یاد می کند.

این حقیقت که مگس ها آکروبات هایی مادرزاد هستند نباید هر کسی را که حتی یک بار در زندگی اش سعی کرده مگس بگیرد، به تعجب وادارد.

محققان در دانشگاه ایالت واشنگتن در غرب آمریکا در پژوهش خود سعی کردند فوت و فن عملکرد مگس برای قابلیت مانور بالایشان را کشف کنند.

مگس ها قابلیت بالایی در مانور و تغییر مسیر ناگهانی دارند. آن ها حتی می توانند بدنشان را در زاویه ای ۹۰ درجه به بالا خم کنند و گاهی حتی تقریباً در زاویه ای کاملا متفاوت تغییر مسیر دهند. پرفسور مایکل دیکینسون، استاد بیولوژی که سرپرستی تیم تحقیق را بر عهده داشت می گوید: «مگس ها این کار را درست به همان شیوه ای انجام می دهند که یک خلبان کارکشته جت هنگام فرار از تهدید می کند.»

او می گوید: «مگس ها این کار را بسیار سریع و تنها با انجام حرکاتی بسیار ظریف در بالهایشان انجام می دهند. ما از ظرافت و کوچکی تغییر در حرکت بال مگس ها برای انجام چنین مانورهای فوق العاده ای حیرت کرده ایم.»

مگس ها حدود ۲۰۰ بار در ثانیه بال می زنند و تنها تغییری در یکی از این بال زدن ها می توانند یک تغییر مسیر اساسی بدهند.
XS
SM
MD
LG