لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۴

وزیر سابق لبنان به خاک سپرده شد


محمد شطح، وزیر سابق لبنان که با انفجار بمب جان باخته بود، روز یکشنبه با بدرقه سوگوارانی که شعارهای ضدحزب الله سرداده بودند، به خاک سپرده شد.

حمله مرگبار روز جمعه علیه شطح، سیاستمدار برجسته سنی و منتقد عمده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و حزب الله لبنان، یک بار دیگر خصومت های فرقه ای در لبنان، بر سر جنگ داخلی سوریه را تشدید کرده است.

هیچ گروهی مسئولیت بمب گذاری روز جمعه که شطح و شش تن دیگر را به کشتن داد برعهده نگرفته است.

جنبش «آینده» متعلق به شطح و دیگر گروه های سنی لبنان، از جنبش ضد دولتی در سوریه علیه بشار اسد حمایت می کنند. حزب الله لبنان، گروه شیعه تحت حمایت ایران و دولت سوریه اعضای خود را برای کمک به نیروهای اسد به سوریه اعزام کرده است. بشار اسد از شیعیان علوی است.

محمد شطح در کنار رفیق حریری، دیگر سیاستمدار برجسته لبنانی به خاک سپرده شد. حریری در سال ۲۰۰۵ و در جایی بسیار نزدیک به نقطه سوء قصد به شطح، بر اثر انفجار بمب درون اتومبیل کشته شد.

فواد سینیوره، نخست وزیر سابق لبنان در مراسم خاکسپاری محمد شطح در روز یکشنبه، از اقدامات صلح آمیز برای «آزادی ملت از اسارت اسلحه» یاد کرد. شرکت کنندگان می گویند اشاره او به حزب الله بود.

حزب الله تنها گروهی در لبنان است که پس از جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۹۰، همچنان سلاح های خود را حفظ کرده است. حزب الله می گوید برای دفاع در مقابل اسرائیل به اسلحه نیاز دارد.

شهید مدارا

حزب الله قتل آقای شطح را محکوم کرده و آن را جنایت خوانده است. ناظران سیاسی می گویند این رویداد به جنگ شیعه و سنی دامن نخواهد زد.

محمد شطح، برعکس فواد سینیوره و سعد حریری، فرزند رفیق حریری که دولتش در سال 2011 توسط حزب الله سرنگون شد، یک چهره آکادمیک بود که قدرت سیاسی نداشت. او وزیر امور اقتصاد و سفیر لبنان در آمریکا بود.

بر پوسترهایی که نزدیک محل دفن آقای شطح و در مجاورت درخت بزرگ کریسمس نصب شده بود، نوشته شده: «شهید مدارا».
XS
SM
MD
LG