لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

حمله به روزنامه آلمانی که از شارلی ابدو حمایت کرده بود


روزنامه مورگن پست در هامبورگ آلمان که کاریکاتورهای هفته نامه شارلی ابدو را بازنشر کرده بود، هدف حمله قرار گرفت. این رویداد آن هم در آستانه برگزاری راهپیمایی علیه اسلام در شهر شرقی درزدن، نگرانی های امنیتی در آلمان را دامن زده است.

حملات مهاجمان اسلامگرا به نشریه شارلی ابدو و یک اغذیه فروشی یهودی در پاریس در چند روز گذشته که روی هم ۱۷ کشته برجای گذاشت، نگرانی از حملات مشابه در دیگر کشورهای اروپایی را افزایش داده و وزارت کشور آلمان در این زمینه هشدار صادر کرده است.

توماس دمیزیر، وزیر کشور آلمان به روزنامه کثیرالانتشار بیلد ام سونتاگ گفت: «من به شدت نگران مهاجمان بسیار آماده شبیه به مهاجمان در پاریس، بروکسل، استرالیا یا کانادا هستم.» او گفت حدود ۲۶۰ نفر در آلمان در دسته بندی اسلامگرایان خطرناک هستند.

روزنامه بیلد ام سونتاگ گفت سازمان های امنیتی آمریکا مکالمات اعضای ارشد دولت اسلامی را شنود کرده اند که در آنها گفته شده حملات پاریس، سرآغاز یک رشته حملات در اروپا است.

در هامبورگ، دو نفر پس از پرتاب مواد انفجاری به ساختمان روزنامه مورگن پست هامبورگ که منجر به آتش گرفتن برخی اسناد و اشیاء شد، بازداشت شدند.

مورگن پست، برای نشان دادن همبستگی با هفته نامه شارلی ابدو و اعلام انزجار علیه حمله مرگبار به کارکنان آن و همچنین در حمایت از آزادی بیان، برخی کاریکاتورهای شارلی ابدو را بازنشر کرده بود.

هنگام حمله به روزنامه مورگن پست، کسی در محل حاضر نبود. آلمان نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی تلاش می کند تا جلوی افراطی شدن شهروندان مسلمان و جوانی را بگیرد که برخی از آنان به دنبال گرایشات جهادی می روند و راهی عراق و سوریه می شوند.

وقایع پاریس همچنین خطر افزایش جنبش های ضد مهاجرت را افزایش داده. جنبش اروپایی های میهن پرست علیه اسلامی شدن غرب از جمله فعالانی است که راهپیمایی های هفتگی را در شهر درزدن علیه اسلامگرایان ترتیب می دهد. این در حالی است که تظاهرات ضد نژادپرستی در مخالفت با راهپیمایی های اینچنینی در آلمان ترتیب داده شده است.

همزمان پلیس آلمان یکی از هواداران مشکوک دولت اسلامی را شناسایی کرده و به خانه او در ایالت راین-وستفالیای شمالی حمله کرد.

گفته می شود که مظنون ۲۴ ساله شهروند آلمان، طی جنگ داخلی سوریه از اکتبر ۲۰۱۳ تا نوامبر ۲۰۱۴ در آن کشور بوده است.

XS
SM
MD
LG