لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

سازمان ملل هشدار می‌دهد بازگشت پناهجویان به افغانستان می‌تواند موجب گسترش ویروس کرونا شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد بازگشت ده‌ها هزار پناهجو از پاکستان و ایران به افغانستان خطر اشباع سیستم درمانی آن کشور و گسترش «کووید۱۹» را به همراه دارد.

پاکستان و ایران میزبان ۲.۴ میلیون پناهجو از افغانستان هستند. هزاران پناهجوی افغان با وجود ادامه خطرات و ناامنی به بازگشت به کشورشان ادامه می دهند. به گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل در هفته گذشته و در ماه مارس ده ها هزار نفر از مرز پاکستان وارد کشورشان شده اند و حدود ۶۰ هزار نفر ایران را به قصد افغانستان ترک کردند.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان، می گوید به طور متوسط روزانه ۱۵۰۰ پناهجو افغان به کشورشان برمی گردند. او می گوید ویروس کرونا تهدیدی جدی برای نظام درمانی شکننده افغانستان است و خطر اشباع ظرفیت درمانی و خدمات اجتماعی آن کشور را در پی دارد.

بلوچ تاکید کرد که بیماری «کووید۱۹» نظام درمانی و اقتصاد پاکستان و ایران را زیر فشار شدیدی قرار داده است و از این رو بسیاری از پناهجویان افغان نمی توانند مایحتاج روزانه خود را تامین کنند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا و مرگ ناشی از آن در افغانستان و پاکستان به مراتب پایین‌تر از ایران است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل با امید به محدود کردن خطر ابتلای پناهجویان به ویروس کرونا موقتا برنامه بازگشت داوطلبانه افغان ها از ایران و پاکستان به کشورشان را به تعلیق درآورده است.

این سازمان خواستار حمایت بین المللی بیشتر از این سه کشور شده و می گوید تنها ۱۷ درصد از ۳۱۵ میلیون دلار کمک درخواستی تامین شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG