لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

پژوهش جدید: چرا مصرف ماری‌جوآنا برخی را شاد و برخی را بدگمان می کند


گروهی از طرفداران آزادی مصرف ماری‌جوآنا در یک تجمع در صوفیا، بلغارستان
گروهی از طرفداران آزادی مصرف ماری‌جوآنا در یک تجمع در صوفیا، بلغارستان

با اینکه در خیلی از ایالت‌های آمریکا مصرف طبی ماری‌جوآنا قانونی شده اما تحقیقات زیادی درباره اثرات آن صورت نگرفته است. برخی می‌گویند سالها قرار گرفتن ماری‌جوآنا در فهرست مواد مخدر، فرصتی به محققان نداد که درباره اثرات و نتایج آن تحقیق شود.

هنوز خیلی از مسائل درباره آن مبهم است. مثلا، یکی از سوال ها این است که چرا مصرف ماری‌جوآنا برخی را شاد و برخی دیگر را به شدت بدگمان می کند؟

به گزارش هافینگتون پست، بنا به یک مطالعه جدید در دانشگاه «وسترن» در ایالت اونتاریوی کانادا، که نتایج آن در مجله علمی «ساینتیفیک ریپورتس» منتشر شده است، شاید به جواب این سوال یک قدم نزدیک تر شده باشیم.

دانشمندان در این پژوهش که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده، دریافتند که واکنش ماری‌جوآنا که در فرهنگ عامه با نام‌های «علف» و «گل» شناخته می شود، بر روی مغز بستگی به این دارد که چه بخش از آن به «تی اچ سی»، ماده محرک عصبی (روان‌گردان) بیشتر حساس است. اگر بخش جلوی مغز حساس باشد، ماری‌جوآنا موجب کاهش اضطراب، و حس شادی و آرامش می شود. در حالیکه اگر بخش پشت مغز بیشتر حساس باشد، می تواند تأثیر منفی مثل بدگمانی و ترس بوجود آورد.

دکتر «استیون آر. لاویولت»، یکی از پژوهشگران در این مطالعه، به «سایت خبری یاهو لایف استایل» گفت، این پژوهش در تازه ای به روی این قلمرو باز کرده است.

وی افزود: «در مورد واکنش به تی اچ سی، چیز زیادی نمی دانیم. در مورد تأثیرات کوتاه مدت و دراز مدت آن مطلع هستیم ولی از این که کدام بخش از مغز که به طور جداگانه واکنش به این ماده می دهد خیلی کم می دانیم.»

دکتر لاویولت می گوید این پروژه تجربه منفی برخی به ماری‌جوآنا را تأئید می کند. علاوه احساسات منفی، پژوهشگران کشف کردند که این تأثیرات در برخی خیلی بدترو جدی‌تر بوده، و نشانه های مثل بیماری شیزوفرنی در آنها مشاهده شده است.

در آمریکا فروش و مصرف طبی ماری‌جوآنا در ۳۳ ایالت آمریکا قانونی است. همچنین ۱۱ ایالت به علاوه شهر واشنگتن پایتخت آمریکا، استفاده تفریحی آن را آزاد می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG