لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

توجه پژوهشگران به گونه‌هایی از ماهی‌ها که جنسیت نر و ماده خود را تغییر می‌دهند


دلقک‌ماهی یکی از ماهی هایی است که اگر لازم باشد تغییر جنسیت می دهد
دلقک‌ماهی یکی از ماهی هایی است که اگر لازم باشد تغییر جنسیت می دهد

برای تقریباً ۵۰۰ تیره ماهی، از جمله «دلقک ماهی» مثل ماهی اصلی کارتون«در جستجوی نمو»، مرز بین جنس نر و ماده بیشتر متغییر است: یعنی اگر لازم بود، این ماهی می تواند جنسیت خود را تغییر دهد – ماهی‌های ماده به نر تبدیل شوند و ماهی‌های نر به ماده.

«اریکا تاد» زیست شناس از دانشگاه «اوتاگو» در نیوزیلند می گوید، مردم جنسیت را یک خصوصیت ثابت می شناسند، «ولی ماهی های زیادی هستند که می توانند تغییر جنسیت دهند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، دانشمندان دهه‌ها است که از این امر آگاه بودند ولی اطلاعات محدودی نسبت به این تغییر داشتند. تا این که در یک پژوهش جدید که نتایج آن در مجله «ساینس ادونسز» منتشر شده است، دکتر تاد و همکارانش جزئیات مولکولی دلایل تغییر جنسیت ماهی ها را مورد مطالعه قرار دادند. آنها همینطور بر روی پستانداران مطالعه کردند چه چیزی باعث می شود که در یک جنسیت ثابت بمانند.

خانم تاد و تیم او در این پژوهش، ماهی های نر را از ماهی های ماده جدا کردند و ماهی های ماده به نر تغییر جنسیت دادند. تیم پژوهشی «دی ان ای» و سلول های مغز و آلت جنسی ماهی ها را قبل و بعد از این فرایند مورد مطالعه قرار داد.

آنها دریافتند جدا کردن ماهی های نر از ماده، موجب استرس ماهی های ماده می شود و هورمون استرس در ماهی تولید می شود که بر روی فعالیت ژنی که هورمون استروژن در جنس ماده تولید می کند تأثیر گذاشته و مقدار آن را کاهش می دهد. در نتیجه آن، سلول های تخمدان‌ها شروع به از بین رفتن می کنند و همزمان هورمون «نر» بودن در آنها افزایش یافته و در بدن آنها بیضه شکل می گیرد.

ولی به گفته خانم تاد، این مسئله در حیوانات مهره دار، از جمله انسان که از همین ژن ها برخوردار هستند، غیرممکن است.

وی افزود، دستگاه تناسلی پستانداران خیلی پیچیده تر از آن است که بتواند به خود تغییر دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG