لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

پيروزی انتخاباتی ريک سنتوروم در سه ايالت آمريکا


کمپين ريک سنتوروم برای نامزدی حزب جمهوريخواهان آمريکا روز سه شنبه با پيروزی سه گانه در مينه سوتا، ميسوری و کلرادو، تحرک عمده ای از خود نشان داد.

انتخابات مقدماتی کانديداهای رياست جمهوری حزب جمهوريخواهان روز سه شنبه در سه ايالت آمريکا، برگزار شد. چهار کانديدای جمهوريخواه انتخابات رياست جمهوری همچنان در مبارزات باقی هستند.

در دو ايالت کلرادو و مينه سوتا رای انجمنهای حزبی تعيين کننده برنده بود اما در ايالت ميسوری مردم با انداختن رای خود در صندوقها در حوزه های رای گيری، به کانديداها رای دادند.

ميت رامنی که در انتخابات جمهوريخواهان در سال ۲٠٠۸ در مينه سوتا برنده شده بود اميدوار بود که اين پيروزی را دوباره تکرار کند. اما ريک سنتوروم، سناتور پيشين پنسيلوانيا، با کسب ۴۵ درصد آرا، برنده انتخابات در مينه سوتا، اعلام شد. ران پال، با ۲۷ درصد آراء نفر دوم شد و ميت رامنی در فاصله ای دورتر با ۱۷ درصد، مقام سوم را کسب کرد.

در ايالت ميسوری، ريک سنتوروم با کسب ۴۵ درصد آراء مقام اول را کسب کرد. ميت رامنی و ران پال بترتيب ۲۵ درصد و ۱۲ درصد رأی ها را کسب کردند. آقای سنتوروم در سخنرانی خود در ميسوری گفت: محافظه کاری در ميسوری و مينه سوتا زنده و سالم است.

ريک سنتوروم در کلرادو نيز با ۴٠ درصد آرا برنده اعلام شد. ميت رامنی و نوت گينگريچ، رييس پيشين مجلس نمايندگان، با ۳۵ درصد و ۱۳ درصد آرا، مقام های دوم و سوم را کسب کردند. اين در حالی است که اقای رامنی در سال ۲٠٠۸ با کسب تعداد رأی چشمگير در کلرادو پيروز شده بود.

پيروزی سه گانه آقای سنتوروم در روز سه شنبه به موقعيت ميت رامنی بمثابه کانديدی محبوب برای نامزدی حزب، آسيب وارد کرد. آقای رامنی به ريک سنتورم برای پيروزی های روز سه شنبه وی تبريک گفت اما خطاب به جمعيت گفت که همچنان انتظار دارد که خود نامزد حزب شود.

در همين حال بالارفتن اندک تعداد طرفداران باراک اوباما در نظرسنجی ها نشان ميدهد که اين تغيير ارقام با بهبود اقتصادی آمريکا، همزمان است.

انتخابات مقدماتی رياست جمهوری در ماه آينده بسيار پراهميت است چون مردم در ۱۴ ايالت در نخستين سه شنبه ماه مارس که موسوم به «سه شنبه بزرگ» است، يکجا به پای صندوق های رأی، خواهند رفت.

XS
SM
MD
LG