لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

جمهوریخواهان برای دفاع سرسختانه از پرزیدنت ترامپ در جریان استیضاح برنامه‌‌ریزی می‌‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - با آغاز جلسات رسیدگی علنی کنگره درباره تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ که روز چهارشنبه آغاز شد، جمهوریخواهان حامی دونالد ترامپ برای دفاع سرسختانه از او برنامه‌ریزی می‌‌کنند.

مقام های دولت پرزیدنت ترامپ برای ساعت ها توضیحات ویلیام تیلور، دیپلمات ارشد آمریکا در اوکراین، و جرج کنت، مسئول امور اوکراین در وزارت خارجه آمریکا، زیر سوگند آماده می شوند. هر دو این مقام ها می گویند پرزیدنت ترامپ پیش از آزاد کردن ۳۹۱ میلیون دلار کمک نظامی به «کی‏‌یف»، به منظور کمک به نبرد با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق آن کشور، ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، را برای گشایش پرونده تحقیقات درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری و یکی از رقبای عمده در انتخابات ۲۰۲۰، زیر فشار گذاشته بود.

اما جمهوریخواهان، بنا بر یادداشت های در دست اعضای این حزب، قصد دارند درک این دو مقام از نیت پرزیدنت ترامپ در تعامل با اوکراین را به جدیت به پرسش بگیرند و تاکید کنند که ترامپ «تردیدی دیرین، واقعی، و معقول» نسبت به فساد در اوکراین داشته و متوقف کردن کمک به اوکراین «کاملا منطقی» بوده است.

پرزیدنت ترامپ در مکالمه ای تلفنی با زلنسکی در اواخر ماه ژوئیه از رهبر اوکراین می خواهد لطف کند و درباره فعالیت هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در شرکت گاز طبیعی اوکراین، و این تئوری مردود که اوکراین، و نه روسیه، در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مداخله کرده است، تحقیق کند.

در یادداشت استراتژی جمهوریخواهان چهار دفاع برای پرزیدنت ترامپ تشریح شده است: در مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه هیچ نشانه ای از مشروط کردن کمک نظامی یا اعمال فشار دیده نمی شود و زلنسکی و پرزیدنت ترامپ هر دو متعاقبا گفتند طی مکالمه تلفنی فشاری در کار نبوده است. همچنین کی‌‏یف در آن زمان در جریان نبوده و بعدا دریافته است که کمک نظامی آمریکا متوقف شده است و پرزیدنت ترامپ نهایتا در تاریخ ۱۱ سپتامبر کمک نظامی را بدون گشایش تحقیقاتی درباره خانواده بایدن پرداخت کرد.

در یادداشت جمهوریخواهان ذکر شده است: «این چهار نکته کلیدی روایت دموکرات ها درباره استیضاح را که پرزیدنت ترامپ کمک امنیتی ایالات متحده و ملاقات با ریاست جمهور در کاخ سفید را برای مجبور کردن اوکراین به تحقیق درباره رقبای سیاسی اش مشروط کرده بود، زیر سوال می برد.»

پرزیدنت ترامپ به انتقاد از جلسات تحقیق برای استیضاح ادامه می دهد. این چهارمین مورد استیضاح رئیس جمهوری در ۲۴۳ سال تاریخ ایالات متحده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی گفت: «چرا این قدر بر شهود دست دوم و دست سوم، که بسیاری از آنها یا وکلایشان مخالف همیشگی ترامپ بوده اند، تمرکز می‌شود؟ فقط کافی است متن مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری اوکراین را بخوانید و خودتان اطلاع دست اول داشته باشید.»

ادم شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده، که تحقیقات استیضاح علیه پرزیدنت ترامپ را رهبری می کند به اعضای کنگره گفت هدف از جلسات علنی در برابر دوربین های تلویزیونی ارائه واقعیت ها برای مردم آمریکا است.

روز جمعه، ماری یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین، در برابر کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا حاضر خواهد شد.

کرت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در امور اوکراین، سرگرد الکساندر ویندمن، کارشناس ارشد امور اوکراین در شورای امنیت کاخ سفید، گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، و فیونا هیل، مدیر ارشد پیشین شورای امنیت ملی، هفته آینده طی سه روز در جلساتی زیر سوگند در کنگره شهادت خواهند داد.

جمهوریخواهان در یادداشت شان در دفاع از ترامپ ادعا می کنند که «دموکرات ها برای این می خواهند پرزیدنت ترامپ را استیضاح کنند که دیوان‌سالاران غیرمنتخب و ناشناس با تصمیم های رئیس جمهور مخالف بوده اند و تماس تلفنی او با زلنسکی آن ها را ناراحت کرده است. رئیس جمهوری برای مردم آمریکا کار می کند و پرزیدنت ترامپ به آن کاری دست می زند که آمریکایی ها برای انجام آن او را انتخاب کرده اند.»

تیلور، کنت، و یووانوویچ از جمله دیپلمات های کنونی و پیشین و مقام های امنیت ملی هستند که طی هفته های اخیر پشت درهای بسته زیر سوگند شهادت داده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG