لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

یک جمهوریخواه در ایالت عمدتا دموکرات کالیفرنیا در رقابت بر سر کسب کرسی در کنگره آمریکا پیروز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جمهوریخواهان در ایالت کالیفرنیا پس از تحمل مشقات فراوان در سال‌های اخیر، سرانجام موفقیتی را جشن می گیرند.

مایک گارسیا، خلبان پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، روز چهارشنبه کرسی خالی مجلس نمایندگان ایالات متحده از شمال لس آنجلس را تصاحب کرد و یک پیروزی کم نظیر را در یکی از دموکرات‌ترین ایالت‌ها برای جمهوریخواهان رقم زد.

گارسیا در یک انتخابات ویژه خارج از فصل موفق به شکست کریستی اسمیت، نامزد حزب دموکرات، شد تا دوره باقیمانده از نمایندگی کیتی هیل، نماینده دموکرات که سال گذشته از سمتش استعفا داده بود، را تکمیل کند. پیروزی گارسیا نخستین موفقیت جمهوریخواهان در کسب کرسی یک منطقه تحت کنترل دموکرات‌ها طی بیش از دو دهه است.

در همین حال خانم اسمیت با تبریک این پیروزی به رقیب خود، تاکید کرد که این پیروزی موقتی است و در انتخابات ماه نوامبر، پیروزی از آن او خواهد بود. لازم به ذکر است که این دو، بار دیگر در ماه نوامبر برای یک دوره نمایندگی دو ساله، که از ژانویه آغاز می‌شود رقابت خواهند کرد.

آقای گارسیا در این رقابت ۱۲ درصد از رقیب خود جلو بود.

جمهوریخواهان روز سه شنبه هم در انتخابات ویژه ایالت ویسکانسین یک پیروزی دیگر به دست آورده بودند. با این وضع، دموکرات ها اکنون با ۲۳۳ کرسی در برابر ۱۹۸ کرسی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند. دو کرسی در اختیار نمایندگان مستقل و سه کرسی خالی است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند دموکرات‌ها اکثریت خود در مجلس نمایندگان را در انتخابات ماه نوامبر حفظ کنند.

دموکرات ها امیدوارند در انتخابات نوامبر که رای دهندگان بیشتری حضور خواهند داشت بتوانند کرسی از دست رفته در کالیفرنیا را پس بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در این رقابت از گارسیا حمایت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG