لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

ارمنستان از سازمان ملل خواست مانع «پاکسازی‌ قومی» ارامنه توسط جمهوری آذربایجان شود


خروج ارامنه از قره‌باغ کوهستانی و ورودشان به خاک ارمنستان پس از یورش نیروهای آذربایجان - آرشیو
خروج ارامنه از قره‌باغ کوهستانی و ورودشان به خاک ارمنستان پس از یورش نیروهای آذربایجان - آرشیو

ارمنستان روز پنجشنبه از دادگاه عالی سازمان ملل متحد خواست تا دستورهای موقت جدیدی را به جمهوری آذربایجان تحمیل کند تا از آنچه ارامنه، «پاکسازی قومی» منطقه قره‌باغ به دست جمهوری آذربایجان می‌خوانند، جلوگیری شود.

نظامیان جمهوری آذربایجان در یک لشکرکشی ۲۴ ساعته که ۲ مهر آغاز شد، نیروهای منطقه جداشده ارمنشی‌نشین قره‌باغ کوهستانی را وادار کردند که تسلیم شوند.

در پی ورود نیروهای جمهوری آذربایجان بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم قوم ارمنی از بیم جان خود و اقدامات بعدی دولت جمهوری آذربایجان از سرزمین تاریخی خود فرار کردند. مقامات باکو شماری از رهبران منطقه جدا شده را پس از به کنترل گرفتن دوباره آن، بازداشت و تصاویر آنها را منتشر کردند.

ارمنستان از قضات دیوان بین المللی دادگستری درخواست ۱۰ «اقدام موقت» با هدف حفاظت از حقوق قوم ارمنی منطقه قره باغ کوهستانی کرده است.

رئیس تیم حقوقی ارمنستان، به قضات دادگاه گفت: «هیچ چیز دیگری جز اقدامات موقت هدفمند و صریح برای حمایت از حقوق قوم ارمنی‌ قره‌باغ کوهستانی برای جلوگیری از ادامه پاکسازی قومی جبران‌ناپذیر که (جمهوری) آذربایجان مرتکب می‌شود، کافی نخواهد بود.»

قرار است وکلای جمهوری آذربایجان نیز پاسخ دهند. باکو گفته است که خروج ارامنه تصمیم شخصی و فردی آنها بوده و ربطی به جابجایی اجباری ندارد.

ارمنستان روز پنجشنبه جمهوری آذربایجان را متهم کرد که حتی در حالی که کشمکش‌های قانونی ادامه دارد ارامنه را از منطقه قره‌ باغ کوهستانی بیرون کرده است.

لیسون مکدونالد، وکیل ارمنستان، گفت که دستورات دادگاه می‌تواند از «بلعیده شدن» قره باغ کوهستانی توسط جمهوری آذربایجان جلوگیری کند.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه ۱۲ مهر با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدامات و سخنان تحریک‌آمیز باکو در زمینه قره‌باغ کوهستانی، خواستار بازنگری در کمک‌های نظامی و همکاری امنیتی آمریکا به جمهوری آذربایجان شد.

سناتور بن کاردین، ضمن اعلام حمایت از ارمنستان، اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری آذربایجان را محکوم کرد و گفت جمهوری آذربایجان از قدرت نظامی خود در قره‌باغ کوهستانی برای «کوچ اجباری جمعیت ارمنی» و «پاکسازی قومی» استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG