لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۲

گزارشگران بدون مرز: آزادی مطبوعات در ایران بدتر می شود


روزنامه کلمه سبز، حامی میرحسین موسوی که از سوی مقامات در ایران توقیف شد
روزنامه کلمه سبز، حامی میرحسین موسوی که از سوی مقامات در ایران توقیف شد

سازمان گزارشگران بدون مرز نام ایران را در کنار کره شمالی، چین و برمه به عنوان ناقضان آزادی مطبوعات قرار داده است

سازمان گزارشگران بدون مرز از کاهش آزادی مطبوعات در برخی از کشورهای جهان خبر داد. این سازمان بین المللی که مدافع حقوق رسانه ها است، در گزارش سالیانه خود درباره میزان آزادی مطبوعات در جهان اعلام کرد رواندا، یمن و سوریه به فهرست ده کشوری پیوسته اند که بیش از دیگر کشورها، روزنامه نگاران را سرکوب می کنند.

در این گزارش، سازمان گزارشگران بدون مرز مستقر در پاریس، اعلام کرده است آزادی مطبوعات در کشورهای سودان، ترکمنستان، اریتره، کره شمالی، برمه، چین و جمهوری اسلامی ایران همچنان وضعیت بدتری پیدا می کند.

گزارشگران بدون مرز می گوید از زمان آغاز تهیه سالیانه این گزارش در سال ٢٠٠٢، نام کوبا برای اولین بار در سال جاری میلادی از این فهرست خارج شده است. به گفته گزارشگران بدون مرز، تمامی ١٠کشور یاد شده همچنان به اذیت رسانه ها ادامه می دهند و مانع دست یافتن شهروندانشان به اخبار و اطلاعات می شوند.


سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین از فنلاند، ایسلند، هلند، نروژ، سوئد و سوییس به دلیل کسب جایگاه برتر در گزارش آزادی رسانه ها ستایش کرد. در این گزارش آمده است این کشورها همچنان الگویی برای احترام گذاشتن به روزنامه نگاران و جلوگیری از آزار و اذیت های قضایی آنان هستند.

XS
SM
MD
LG