لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

نتایج نظرسنجی جهانی درباره فساد منتشر شد


نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی جهانی در مورد فساد که روز سه شنبه منتشر شد نشان می دهد که بیش از نیمی از مردم معتقدند که طی دو سال گذشته فساد در جهان گسترش یافته است، و بیش از یک چهارم پرسش شوندگان گفته اند که به مقامات دولتی رشوه پرداخت کرده اند.

نتایج بدست آمده از نظر سنجی موسسه «شفافیت بین المللی»، که مرکز آن در برلین است، همچنین نشان می دهد که اعتماد مردم به مؤسسات دولتی از جمله پلیس و مقامات قضائی در پائین ترین سطح قرار دارد.

پاسخ های دریافت شده از ۵۱ کشور، احزاب سیاسی در سراسر جهان را به عنوان فاسدترین سازمانها شناخته و آنها را در بالای لیست موسسات فاسد قرار داده است.

مردم ۳۶ کشور پلیس را به عنوان فاسدترین نهاد جامعه می شناسند، در حالی که در ۲۰ کشور مقامات قضائی، از جمله دادستان، بازپرس و قضات را فاسدترین افراد عنوان کرده اند.

سخنگوی موسسه پژوهشی شفافیت بین المللی می گوید ارتباطی بین فقر و فساد وجود دارد، و از نظر نرخ فساد، از ۱۰ کشور بالای فهرست فاسدترین کشورها، ۸ کشور در آفریقا قرار دارند.

نتایج به دست آمده از نظر سنجی حاکی است که نه تنها بخش عمده ای از علت انقلاب در کشورهای عربی ناشی از فساد مقامات بوده است، بلکه از سال ۲۰۱۱ میلادی، یعنی از شروع بهار عرب تا به حال، میزان فساد در این کشورهای بشدت افزایش یافته است.

مردم اسرائیل، ژاپن، سودان، و سودان جنوبی نیز مقامات مذهبی را به عنوان فاسدترین اعضای جامعه می شناسند.

نتایج بدست آمده نشان می دهد که پس از آغاز بحرانهای مالی و اقتصادی جهان، یعنی از سال ۲۰۰۸ میلادی تا به حال، اکثریت مردم جهان می گویند دولتها کمتر از گذشته قادر به مقابله با فساد هستند. دوسوم پرسش شوندگان می گویند که مقامات از آنها رشوه درخواست کرده اند ولی آنها از دادن آن امتناع ورزيده اند.

بیش از ۵۰ درصد مردم در مجموع معتقدند که گروه اندکی از افراد ثروتمند و شرکتهای بزرگ دولتها را کنترل می کنند، ولی در روسیه، تانزانیا، لبنان، یونان، قبرس و اوکراین این نرخ به ۸۰ درصد می رسد.

موسسه پژوهشی شفافیت بین المللی می گوید که نظر سنجی سال ۲۰۱۳، که بر اساس نظر خواهی از ۱۱۴ هزار نفر در ۱۰۷ کشور جهان بدست آمده، بزرگترین نظر سنجی در مورد فساد بوده است.
XS
SM
MD
LG