لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

یک گزارش تازه به کنگره درباره خروج نیروهای آمریکا از سوریه هشدار می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک گروه متشکل از مقام های پیشین امنیت ملی و کارشناسان دیگر از «کاخ سفید» و قانونگذاران می خواهند خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را متوقف کنند یا با پیامدهای بالقوه وخیم آن روبرو شوند.

این نتیجه گیری که در تضاد با طرح پرزیدنت ترامپ در پایان سال میلادی گذشته قرار دارد، بخشی از گزارش «گروه مطالعه سوریه» است. قانونگذاران آمریکایی به این گروه ماموریت دادند استراتژی برای آمریکا در مسیر پیش رو تهیه کنند.

در گزارشی که این گروه به کنگره ارائه داده ذکر شده است: «این گروه معتقد است ایالات متحده کماکان قادر است بر روند این مناقشه اثر بگذارد و با توجه به تهدیدهای ناشی از این جنگ برای منافع آمریکا لازم است چنین کند. ایالات متحده همچنان دارای اهرم فشاری برای شکل دادن به یک راه حل نهایی در سوریه است که حافظ منافع امنیت ملی ایالات متحده باشد.»

در گزارش هشدار داده شده است که راه پیش رو آسان نخواهد بود و تا زمانی که سوریه دیگر مامن گروه های تروریستی و دشمنان آمریکا مانند روسیه و ایران نباشد، ممکن است سال ها طول بکشد.

عمده نگرانی ها از ادامه تنش در مناقشه میان ایران و اسرائیل و تخاصم میان ترکیه و نیروهای کرد در شمال شرقی سوریه است. بسیاری از نیروهای کرد در ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش جنگیدند.

یکی از تنظیم کنندگان این گزارش می گوید: «اسد، ایران و روسیه عواقب جدی استفاده از تسلیحات شیمیایی، بمب های بشکه ای، شکنجه، گرسنگی دادن و هدف گرفتن تعمدی زیرساخت های غیرنظامی را لمس نکردند. نیروهای ایران با وجود تحریم های آمریکا و حملات اسرائیل سوریه را ترک نمی کنند. ایران برای نفوذی بلند مدت در بافت اقتصادی و اجتماعی سوریه برنامه دارد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG