لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

گزارش‌ها: ارتش میانمار از استراتژی سوزاندن روستاییان و به آتش کشیدن دهکده‌ها استفاده می‌کند


مردم سعی دارند برخی اماکن به آتش کشیده در روستای «نمگ کار» را مهار کنند. خبرگزاری فرانسه در ادامه شرح تصویر نوشته است که درگیری با ارتش و معترضان به کودتا ادامه دارد - ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱
مردم سعی دارند برخی اماکن به آتش کشیده در روستای «نمگ کار» را مهار کنند. خبرگزاری فرانسه در ادامه شرح تصویر نوشته است که درگیری با ارتش و معترضان به کودتا ادامه دارد - ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱

یک گروه شورشی در میانمار اعلام کرد که بقایای بیش از ۳۰ نفر را که کشته شده‌اند و اجسادشان به آتش کشیده شده، دفن کرده است.

به گزارش رویترز در روز چهارشنبه، فعالان اپوزیسیون می‌گویند ارتش میانمار مسئول آن حمله است که در ۲۴ دسامبر و در نزدیکی روستای مو سو در ایالت کیاه روی داد.

گروه امداد «کودکان را نجات دهید» می‌گوید که دو تن از کارکنانش نیز در آن حمله کشته شدند.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی که پنجشنبه ۹ دی منتشر کرده است، می‌نویسد ارتش میانمار به همان استراتژی کشتارهای جمعی و سوزاندن‌ها روی آورده است.

این خبرگزاری روایت یک کارگر زمین‌های کشاورزی روستای «داون تائو» را نوشته است که وقتی به این روستای خود بازگشت شاهد اجسادی بود که هنوز دود از آنها بلند می‌شد، و دست و پاهای آنها نیز بسته شده بود.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که ارتش میانمار ۷ دسامبر به این روستا هجوم برد. او گفت حدود ۵۰ سرباز ارتش مردم را «شکار» می‌کردند. شماری از ساکنان روستا موفق به فرار به جنگل شدند اما ده نفر از آنها گیر نیروهای ارتش افتادند.

تصاویر نشان می‌دهد قربانیان ظاهرا زنده زنده به آتش کشیده شدند، به طوری که روی آنها به زمین و سرشان بالا بود.

آسوشیتدپرس می‌نویسد تصاویری که به دست این خبرگزاری رسیده نشان می‌دهد که قربانیان ظاهرا زنده زنده به آتش کشیده شدند، به طوری که روی آنها به زمین و سرشان بالا بود.

آسوشیتدپرس می‌گوید با حدود ۴۰ نفر که شاهد موارد مشابه بوده‌اند گفت‌وگو کرده است و روایت‌های آنها به همراه مطالب منتشر شده در شبکه‌‌های اجتماعی و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ارتش میانمار بار دیگر به استراتژی کشتار جمعی و آتش زدن ساکنان روستاها و به آتش کشیدن کل روستاها روی آورده است.

ارتش میانمار مدت زیادی است که از این استراتژی علیه اقلیت‌هایی نظیر مردم مسلمان روهینگیا استفاده کرده است.

ارتش میانمار حالا متهم است که در شب کریسمس نیز دست‌کم ۳۵ نفر از ساکنان روستای «مو سو» در منطقه‌ای در شرق کشور که اقلیت «کارینی» در آن است را کشته است. یکی از شاهدان به آسوشیتدپرس گفته است که اجساد قربانیان شامل زنان، کودکان، و مردانی است که به شدت سوخته‌اند.

آسوشیتدپرس می‌‌نویسد که ارتش میانمار اما حالا از همین روش‌ها علیه مردم و روستاهای هم‌قوم خود، اکثریت بودیست‌های بامار، استفاده می‌‌کند. این گزارش می‌گوید ارتش برای سوزاندن روستاها و افراد در شمال غرب کشور متمرکز شده است و بیشتر موارد در این منطقه و در قلب یک منطقه که مردم بامار ساکن آن هستند رخ داده است. مردم قوم بامار از اپوزیسیون این کشور حمایت می‌کنند.

ارتش میانمار در یک کودتا دولت غیرنظامی و رهبران آن از جمله آنگ سان سوچی را از قدرت برکنار کرده است. برخی از افراد به آسوشیتدپرس گفته‌اند که ارتش نگران از دست دادن قدرت خود است.

XS
SM
MD
LG