لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

تاثیر «اقتصاد بازار سیاه» ایران در ثبات منطقه ای


یک گزارش از «گروه بین المللی بحران» که اخیرا منتشر شده می گوید تحریمهای اقتصادی ایران چنان پیچیده به یکدیگر گره خورده اند که بازکردن این گره ها بسیار دشوار خواهد بود؛ تا جاییکه تاثیر تحریمها بر «رشد» اقتصاد بازار سیاه ایران میتواند ثبات منطقه ای را برای سالهای سال تحلیل برد.

گزارش با اشاره به « پیامدهای پیش بینی نشده» تاثیر تحریمها می گوید کسانیکه به منابع دولت دسترسی دارند مانند نخبگان سپاه پاسداران، در شرایطی قرار گرفته بودند تا بتوانند تحریمها را دور زنند در حالیکه ایجاد شبکه های قاچاق و غیره بخش عمده و اصلی این اقتصاد شده اند.

در این گزارش آمده است شبکه های سازمان یافته غیر قانونی با گذشت زمان و با تجربه ای که به دست آورده اند،چنان پیشرفته عمل می کنند که به تدریج جزیی از اقتصاد «قانونی» گشته و به احتمال زیاد می توانند پس از رفع تحریمها نیز به حیات خود ادامه دهند.

در این گزارش همچنین آمده است همجواری دو کشور عراق و افغانستان با ایران که بالاترین نرخ فساد مالی و اقتصادی را دارند به احتمال زیاد می توانند به رفت و آمدهای مشکوک مرزی کمک کند که خود می تواند ثبات دراز مدت منطقه را تحلیل برد.
XS
SM
MD
LG