لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

نمایشگاهی از آثار «رنوآر»، نقاش فرانسوی؛ «درد می رود، زیبایی می‌ماند»


نقاشی رنوآر
نقاشی رنوآر

موزه تیسن در مادرید، نمایشگاهی را به آثار پیر آگوست رنوآر، نقاش امپرسیونیست اختصاص داده است. آثار این نمایشگاه یک تم مشترک دارند و آن «صمیمیت» است؛ صمیمیت با معشوق، خانواده و دوستان.

در این نمایشگاه، ۷۸ نقاشی که از پنجاه گالری و موزه در سراسر جهان قرض گرفته شده، به نمایش گذاشته شده است. پی‌یر آگوست رنوآر ‏نقاش فرانسوی ۷۸ سال زندگی کرد.

دو اتاق در این نمایشگاه به آثار امپرسیونیسم رنوآر اختصاص دارند اما در قسمت های دیگر نمایشگاه، آثار کمتر شناخته شده این هنرمند مشهور فرانسوی را می بینیم که در چهل سال آخر فعالیت هنری اش خلق شده اند؛ دورانی که او دوباره به سبک سنتی بازگشته بود هر چند امپرسیونیسم را نیز کنار نگذاشته بود.

نقاشی رنوآر
نقاشی رنوآر

گیلرمو سولانا، مدیر هنری موزه تیسن می گوید بر خلاف هنرمندان هم تراز خود مانند مونه و دگا که در آثارشان، میان خود و بیننده فاصله ای به جای می گذاشتند، رنوآر قسمتهای پنهان شخصیت خود را با نزدیک شدن به سوژه هایش عیان می کند.

پیر آگوست رنوآر، طی شصت سال فعالیت هنری ، شش هزار نقاشی خلق کرد.

فضای بیشتر نقاشی هایش صمیمانه هستند و حسی از سرخوشی و سرزندگی را در بیننده بر می انگیزند. فلسفه هنر رنوآر تصویر کردن زیبایی ها در دنیای زشتی ها بود.

رنوآر از روماتیسم مفصلی رنج می برد اما تا جایی که می توانست به نقاشی کشیدن ادامه می داد حتی لحظه هایی بود که تاب گرفتن قلمو در دست را نداشت اما باز هم پای بوم می نشست و می کشید.

نقاشی رنوآر
نقاشی رنوآر

در سال ۱۹۱۲، او به کل فلج شد و به ایده پردازی در هنر مجسمه سازی روی آورد.

صدها اثری که رنوآر در سالهای آخر عمرش خلق کرد، تجلیلی است از شادی و امید در زندگی و بیانگر چیزی که خودش به آن باور داشت: «درد از بین می رود اما زیبایی باقی می ماند».

نمایشگاه موزه تیسن مادرید تا بیست و دوم ژانویه ۲۰۱۷ برپا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG