لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

گزارش: پاکستان از اقلیت های مذهبی حفاظت نمی کند


کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی مذهب، پاکستان را یکی از ۱۴ کشور ناقض آزادی مذهبی نامیده است و می گوید اسلام آباد نتوانسته است از اقلیت های مذهبی حفاظت کند.

کمیسیون در گزارشی که روز شنبه منتشر شد، ترور دو مقام ارشد دولت در پاکستان را که با قوانین اهانت به مقدسات مخالف بودند یادآور می شود.

شهباز بهاتی، تنها عضو مسیحی کابینه فدرال و سلمان تاثیر، فرماندار استان پنجاب، در حملات جداگانه در اوائل سال میلادی جاری کشته شدند. هر دو سیاستمدار، با قانون مجازات مرگ برای اهانت به اسلام مخالف بودند.

به گزارش کمیسیون این قانون و دیگر قوانین تبعیض آمیز، از جمله قوانینی که فرقه احمدی را هدف می گیرد، یک فضای افراط گرایی و فراقانونی خشن به وجود آورده اند.

بر اساس این گزارش مقام های پاکستانی پیوسته از سپردن عاملان حملات ناشی از انگیزه های فرقه ای یا مذهبی به دست عدالت یا اقدامی علیه رهبران اجتماعی که مردم را به خشونت تحریک می کنند، خودداری کرده اند.

در مورد افغانستان، در گزارش کمیسیون آمده است که در آنجا، به رغم حضور نیروهای آمریکا برای نزدیک به یک دهه و سرمایه گزاری منابع آمریکایی و بین المللی، وضعیت اقلیت های مذهبی همچنان ناهنجار است.

به گفته کمیسیون قانون اساسی افغانستان، که در سال ۲۰۰۴ تدوین شد، عملا شرع اسلام را به عنوان قانون کشور تثبیت کرد. در گزارش افزوده شده که دولت مردم را به دلیل آنچه جرائم مذهبی می نامد، مانند ارتداد و اهانت به مقدسات، در تخلف از معیارهای بین المللی مجازات کرده است.

در هند، کمیسیون دولت آمریکا می گوید پیشرفت در حفاظت از آزادی مذهبی و پیشبرد آن همچنان متفاوت است. دولت گام های مثبتی برای بهبود آزادی مذهبی برداشته است، اما اجرای عدالت برای قربانیان خشونت اجتماعی گسترده همچنان کند و اغلب بی تاثیر است.

XS
SM
MD
LG