لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

آزادی مذهبی در خاورمیانه همچنان نقض می شود


کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی مذهب می گوید نقض جدی آزادی مذهبی در کشورهایی از جمله ایران، عراق و عربستان سعودی ادامه دارد.

این کمیسیون، که از حمایت دولت آمریکا برخوردار است، در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، فهرستی از ۱۳ کشوری که می گوید آمریکا باید آنها را به دلیل ادامه درگیری در نقض آزادی مذهبی یا تحمل آن، به عنوان «کشورهای مورد نگرانی ویژه» طبقه بندی کند، ارائه می دهد.

گزارش می گوید ایران به تبعیض علیه شهروندان خود بر اساس مذهب ادامه می دهد، و اغلب ایرانیان را به دلیل باورهایشان به زندان، شکنجه و اعدام محکوم می کند.

در مورد عراق، کمیسیون می گوید وضعیت آزادی مذهبی همچنان «وخیم» است، به ویژه برای اقلیت های مذهبی که از بدرفتاری هایی از جمله در به دری ها و جابجایی های اجباری و به حاشیه کشانده شدن رنج می برند.

گزارش می گوید در عربستان سعودی دولت در اجرای تعدادی از اصلاحاتی که در ارتباط با شکیبایی مذهبی قول داده بود، کوتاهی کرده است.

کمیسیون همچنین مصر، ترکیه، افغانستان، بلاروس، کوبا، هندوراس، اندونزی، لائوس، روسیه، سومالی، تاجیکستان و ونزوئلا را در فهرست کشورهایی که از نظر تخلف در آزادی مذهبی باید از نزدیک زیر نظر باشند قرار می دهد.

کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی هیات مستقلی است که کنگره آمریکا آن را به وجود آورد و هزینه هایش را دولت آمریکا تامین می کند.

XS
SM
MD
LG