لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

مذهب گریزی بین نسل جوان در کانادا


مذهب گریزی بین نسل جوان در کانادا
مذهب گریزی بین نسل جوان در کانادا

آمار و ارقام یک گزارش تحلیلی از بی توجهی نسل جوان کانادا به نهادهای مذهبی و دین گریزی جوانان این کشور حکایت می کند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در گزارشی در مورد توجه جوانان این کشور به مذهب نوشته است در شرایطی که رهبران مذهبی امیدوار بودند نسل جوان کانادا توجه ویژه ای به دینداری نشان دهند، امروز آن ها نه تنها شاهد بی تفاوتی این نسل به مذهب و پرهیز آنان از نهادهای دینی هستند، بلکه تمایل جوانان کشور به طور روزافزونی به یک جامعه سکولار و جدایی دین از حیات روزمره معطوف شده است.

بنا به گزارش اداره آمار دولت فدرال کانادا، بیش از نیمی از جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله کانادا به هیچ مذهبی اعتقاد ندارند و در مراسم دینی در کلیسا، کنیسه، مساجد و یا معابد شرکت نمی کنند.

براساس ارقام اداره آمار، فقط ۲۲ درصد از جوانان کانادا مذهب را بخش مهمی از زندگی خود قلمداد می کنند. این رقم در سال ۲۰۰۲، ۳۴ درصد بود.

روزنامه گلوب اند میل به نقل از گزارش شرکت تحقیقاتی «نانوس» نوشته است از هر پنج جوان زیر سن ۳۰ سال، یک نفر به همراه اعضای خانواده خود در آداب و مراسم مذهبی و دینی هفتگی شرکت می کنند.

برخی از کارشناسان مذهبی و صاحبنظران امور دینی می گویند کاهش علاقه و توجه بخش عظیمی از جوانان کانادا را به مذهب را، به دلیل فقدان آگاهی کافی اکثریت این نسل به معنویت و ناتوانی نهادهای مذهبی به جلب توجه و علاقه آن ها است. از سویی دیگر بعضی از پژوهشگران براین باورند که احتمالا نسل جوان وابستگی به نهادهای مذهبی و دینی را امری غیرمنطقی و غیرواقع بینانه قلمداد می کنند.

گلوب اند میل می نویسد در شرایطی که به نظر می رسد تغییر ساختار جمعیتی کانادا بر دین گریزی جوانان تاثیر چشمگیری داشته باشد، اما با وجودی که موج عظیم مهاجران ( هر چهار سال حدود یک میلیون مهاجر ) از جنوب و جنوب شرق آسیا و ترویج آداب و سنن دینی، توجه بخشی از جمعیت کانادا را به مذهب جلب می کند، اما این پدیده فقط به یک نسل از این مهاجران محدود می شود و پس از آن این توجه و علاقه روندی نزولی دارد.

بنا به گزارش این نشریه کانادایی، نسل جوان به طور فزاینده ای از رعایت آداب مذهبی و پوشیدن لباس هایی که نمایانگر هویت دینی و نماد مذهبی آن ها است، سرباز می زنند.

در گزارش تحقیق این نشریه جوانان مهاجر متعلق به خانواده های دیندار و مومن، رعایت آداب دینی و شرکت در مراسم مذهبی را دست و پا گیر و مغایر با منطق فردی و شیوه زندگی در جامعه کانادا خوانده اند.

گروهی دیگر از جوانان نیز به گلوب اند میل گفته اند بناهای مذهبی همچون کلیساها، معابد و کنیسه ها که اغلب در بخش های مختلف شهرهای بزرگ و کوچک بنا شده اند، از نظر معماری زیبا و قبال ستایش هستند اما از نظر اجتماعی و معنوی بی معنا و منزوی هستند.

برخی از جوانان کانادایی در توجیه پرهیز از دینداری خود به خبرنگار این نشریه گفته اند در توجیه منطقی عملکرد دین پژوهان و رسوایی های اخلاقی کشیش ها در اروپا، مخفی کاری سرمداران دینی و مذهبی و نیز برخی از موضع گیری های آن ها در قبال سقط جنین و هم جنس گرایی، با چالش های جدی روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG