لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

رنج آوارگان، سود قاچاقچیان


در حالی که بحران آوارگان در خاورمیانه ادامه دارد و هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند و هزاران نفر در تلاش هستند که از جنگ و فقر بیشتر از هر جا از سوریه بگریزند، گروهی با پول هایی که از آنها برای رساندنشان به کشورهای اروپایی می گیرند، یا شرکت در فعالیت های قانونی و غیر قانونی دیگر، منافع زیادی به دست می آورند.

امسال بیش از ۷۰۰ هزار نفر درخواست پناهندگی در اروپا کرده اند، اما آمار معتبری که نشان دهد تعدادشان چقدر است و از کجا آمده اند در دست نیست.

ولی یک چیز روشن است: کار و کسب – قانونی و غیر قانونی – در امتداد مسیر سوریه به آلمان سکه است. حتی محافظه کارانه ترین تخمین ها در مورد مقدار پولی که آوارگان خرج کرده اند، سر به صدها میلیون دلار می زند.

در شهرهای بندری ترکیه، انواع مغازه ها – حتی کفاشی ها و بقالی ها – اینک انواع وسائل مربوط به سفر دریایی می فروشند، از جمله جلیقه های نجات و کیف های پلاستیکی برای حفاظت از تلفن های همراه و اسناد در دریا. اما حتی قاچاقچیان انسان در ازمیر ترکیه، این نظر را که از رنج مردم سود می برند رد می کنند و می گویند به آوارگان خدمت می کنند.

با این حال، این خدمات – یعنی رساندن آوارگان به یونان با قایق های لاستیکی که خطر غرق شدن دارد – معمولا دستکم یک هزار دلار هزینه دارد – در حالی که با قایق های معمولی می توان کمتر از ۲۰ دلار پرداخت کرد.

مسافران وقتی وارد جرایر یونانی شدند، برای رفتن به آتن سوار یک کشتی تجارتی بزرگ، که هر روز هزاران نفر را حمل می کند می شوند و هر کدام بطور میانگین حدود ۵۰ دلار می پردازند.

بر اساس برخی تخمین ها، تا پایان سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از خاورمیانه و افریقا به اروپا خواهند گریخت. آنها از چندین مسیر سفر می کنند؛ از طریق ترکیه، لیبی ، مراکش و کشورهای دیگر. اما از هر مسیری، آوارگان و مهاجران دیگر، باید پول زیادی بپردارند.

کاسبی های کوچکی که در اطراف اردوگاه های آوارگان ایجاد شده، مانند بازارهای لباس دست دوم یا غذافروشی های سیار .

اما با تلنبارشدن تقاضا های پناهندگی، ممکن است مصاحبه رسمی با متقاضی ماه ها طول بکشد. در میان مهاجران، وضع سوری ها از دیگران بهتر است زیرا تصور این است که وضعیت قانونی پناهندگی دریافت خواهند کرد چرا که کشورشان عملا درگیر جنگ است.

با ادامه سرنوشت نامعلوم آوارگان، ارائه دهندگان "سرویس ها" همچنان پول های بیشتری به جیب می زنند.

XS
SM
MD
LG