لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

متهم شدن پلیس صربستان به بدرفتاری با آوارگان


آوارگان افغان، سوری، عراقی و کشورهای آفریقایی دستخوش خشونت تلاش می کنند در جستجوی مکانی امن راهی کشورهای اروپایی شوند. یکی از مسیرهای عبور از صربستان می گذرد. دیده بان حقوق بشر می گوید آوارگان اغلب در آنجا با بدرفتاری، تهدید و خشونت پلیس مواجه می شوند.

دیده بان حقوق بشر می گوید مهاجرانی که تلاش می کنند خود را از راه صربستان به مرزهای مجارستان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی برسانند مورد بدرفتاری، سوء استفاده و گاه خشونت پلیس قرار می گیرند.

دیده بان حقوق بشر با مهاجران و پناهجویانی در صربستان گفتگو کرده است. آنها می گویند مورد بدرفتاری پلیس قرار گرفته اند. می گویند پلیس آنها را تهدید کرده و ترسانده و در بعضی موارد حتی پول و تلفن های همراهشان را گرفته است.

پلیس صربستان روز چهارشنبه این اتهام ها را رد کرد و گفت مقام های آن کشور هیچ شکایتی مبنی بر بدرفتاری پلیس با مهاجران دریافت نکرده اند. بعضی از آوارگان از جمله کودکان به دیده بان حقوق بشر گفته اند پلیس آنها را کتک زده و از افشانه فلفل استفاده کرده است.

بنا به گزارش دیده بان حقوق بشر، پلیس صربستان در چند مورد آوارگان عمدتا سوری و افغان را که در نزدیکی مرزهای آن کشور با مجارستان چادر زده بودند با توسل به زور به کشور مجاور مقدونیه بازگردانده است.

جنگ و خشونت در کشورهایی نظیر سوریه، افغانستان، عراق و کشورهای آفریقایی میلیون ها نفر را در جستجوی مکانی امن ، عمدتا در اروپا ، آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG