لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

دادآب ؛بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان در کنیا


دادآب ؛بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان در کنیا
دادآب ؛بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان در کنیا

اردوگاه پناهندگان«دادآب» در کنیا که بزرگترین اردوگاه پناهندگان جهان به شمار می رود با ورود شمار بیشتری از پناهجویان و آوارگان سومالیایی بازهم بزرگتر شده است.

مقام های سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و آوارگان می گویند گسترش جنگ داخلی در سومالی در همه جای این کشور باعث افزایش موج پناهندگان این کشور به کنیا و استقرارشان در اردوگاه دادآب شده که آمادگی بهداشتی و زیربنایی پذیرایی از این همه آواره را ندارد.

به گفته مدیران اردوگاه، خانه های مسکونی با چندین برابر گنجایش عادی پذیرای آوارگان سومالیایی شده اند. بر اساس آمار ماهیانه بیش از ده هزار آواره از سومالی راهی این اردوگاه می شوند.

ریچارد آکلاند نماینده سازمان ملل متحد که مدیریت اردوگاه را برعهده دارد، می گوید این اردوگاه که برای اقامت نودهزار آواره ساخته شده امروزه پذیرای ۳۵۲ هزار پناهجوی سومالیایی شده است. مدیر اردوگاه می گوید ساکنان این اردوگاه نیاز مبرمی به مراقبت های پزشکی و غذا دارند.

نماینده سازمان ملل متحد می گوید ساخت اردوگاه های جدید با امکانات بهداشتی و درمانی و آموزشی پس از توافق مقام های کنیا آغاز شد و اردوگاهی با گنجایش بیش از هشتادهزار نفر و سرمایه شصت میلیون دلاری در نوامبر ۲۰۱۰ به پایان رسید، اما هم اینک خالی از سکنه است. مقام های دولتی کنیا در گفتگو با صدای آمریکا در باره تاخیر در تحویل این اردوگاه به سازمان ملل متحد می گویند در رایزنی با سازمان ملل متحد هستند تا نخست مطمئن شوند این پناهندگان سومالیایی تقاضای پناهندگی و اقامت در کنیا را نخواهند کرد. اما نماینده سازمان ملل متحد در این اردوگاه می گوید براساس قوانین مصوب سازمان ملل که مورد تایید همه کشورها قرار گرفته این آوارگان از حقوق پناهندگی در کشور میزبان از جمله کنیا برخوردارند.

XS
SM
MD
LG