لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

خانواده‌های پناهجویان کرد ایرانی مقابل سفارت ترکیه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند


تصاویر منتشر شده از ۹ پناهجو دیپورت شده به سوریه توسط سازمان حقوق بشری هه‌نگاو
تصاویر منتشر شده از ۹ پناهجو دیپورت شده به سوریه توسط سازمان حقوق بشری هه‌نگاو

وبسایت حقوق بشری «هه‌نگاو» از «تجمع» و «اعتصاب» خانواده ۹ پناهجوی اهل پاوه و سردشت مقابل سفارت ترکیه در تهران خبر داد و نوشت این پناهجویان حدود چهار ماه پیش توسط دولت ترکیه به سوریه دیپورت شدند و از آن پس خانواده این افراد از وضعیت آنها اطلاع دقیق ندارند.

هه‌نگاو پیشتر در رابطه با دیپورت این پناهجویان به سوریه نوشته بود آنها پس از بازداشت توسط پلیس ترکیه، به توصیه فردی که قصد داشت آنها را به مرز اروپا برساند، برای این که به ایران دیپورت نشوند گفته بودند که شهروند سوریه‌ هستند.

این گزارش می‌افزاید با این که این پناهجویان در مرز سوریه با نشان دادن تصاویر پاسپورت خود اعلام کردند شهروندان ایران هستند ولی به یکی از کمپ‌های نیروهای مخالف در سوریه که تحت حمایت ترکیه هستند منتقل شدند. به نوشته «هه‌نگاو» در یکی از مناطق جنگلی استانبول توسط پلیس ترکیه بازداشت شدند.

«هه‌نگاو» روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماه نوشت خانواده این پناهجویان روز گذشته با تجمع در مقابل سفارت ترکیه در تهران خواهان پیگیری سرنوشت فرزندان خود توسط دولت ترکیه شدند. این گزارش می‌افزاید تا کنون به آنها اجازه داده نشده است که با مسئولان سفارت گفتگو کنند.

بنا بر این گزارش،‌ این پناهجویان پس از بازداشت تنها یکبار موفق شده‌اند از طریق یک سازمان انسان‌دوستانه، تماس کوتاه تصویری با خانواده خود برقرار کنند و در حال حاضر در یکی از کمپ‌های «وابسته به گروه‌های اسلامی تحت حمایت ترکیه» نگهداری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG