لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

احزاب اصلاح طلب به موجب اصل ۲۷ قانون اساسی تقاضای مجوز راه پيمايی کردند


احزاب اصلاح طلب به موجب اصل ۲۷ قانون اساسی تقاضای مجوز راه پيمايی کردند
احزاب اصلاح طلب به موجب اصل ۲۷ قانون اساسی تقاضای مجوز راه پيمايی کردند

هشت حزب اصلاح طلب در ایران خواهان دریافت مجوز جداگانه برای راهپیمایی در روز ۲۲ خرداد شدند

در پی تقاضای میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای صدور مجوز راهپیمایی در سالگرد انتخابات اخیر ریاست جمهوری، هشت حزب اصلاح طلب در ایران نیز خواهان دریافت مجوز جداگانه برای راهپیمایی در روز ۲۲ خرداد شدند.

به گزارش وب سایت پارلمان نیوز، احزاب اصلاح طلب در تقاضای خود برای کسب مجوز به اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی استناد کرده اند.

هنوز پاسخی به این درخواست ها داده نشده است.

کامران دانشجو وزیر علوم جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به دانشگاهیان هشدار داد چنانچه در مسیر راهپیمایی‌های بزرگ ۹ دی و ۲۲ بهمن ۸۸ حرکت نکنند، جایی در دانشگاه ندارند

اشاره این مقام دولتی به راهپیمایی هایی است که در آن طرفداران دولت و رهبر جمهوری اسلامی با تجمع در میادین انقلاب و آزادی تهران نسبت به حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ اعتراض کردند.

کامران دانشجو که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به عنوان رئیس ستاد انتخابات در وزارت کشور فعالیت می کرد در رابطه با نقش دانشگاهیان در حوادث پس از انتخابات مدعی شد برخی در دام دشمن افتادند که حساب آنها از دانشگاهیانی که مورد اعتماد مردم هستند جداست و دانشگاهیان هرگز اجازه نمی دهند که دشمن یک بار دیگر به کشور طمع کند.

با نزدیک شدن سالگرد انتخابات جنجال بر انگیز خرداد ماه ۸۸، به نظر می رسد که دانشجویان، فعالیت های اعتراضی خود را افزایش داده اند. در همین حال منابع داخلی گزارش می دهند که تهدید ها و فشارها بر دانشجویان و دانشگاهیان منتقد، بیشتر شده است.

اخیراً بیش از ۴۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران حکم انضباطی گرفته اند، از دو ترم تعلیق، تا اخراج و انفصال از تحصیل. در عین حال، اغلب این احکام به طور غیابی صادر شده اند و روند اداری مرسوم را طی نکرده اند.

دانشجویان دانشگاه بهشتی ماه گذشته در اعتراض به سخنرانی محمود احمدی نژاد در این دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی در مخالفت با دولت سر داده بودند. این تجمع، روز ۲۰ اُم اردیبهشت ماه، یک روز پس از اعدام اخیر ۵ فعال سیاسی در ایران، برگزار شده بود. یک هفته پیش از آن هم در دانشگاه تهران، صدها دانشجو در اعتراض به حضور محمود احمدی نژاد در این دانشگاه، تجمع کرده بودند.

در دانشگاه علم و صنعت، روز سه شنبه ۱۱ خرداد صدها دانشجو تجمع کردند و شعارهای اعتراض آمیز سر دادند. دانشجویان معترض عکس های کیانوش آسا را در دست داشتند. کيانوش آسا دانشجوی سابق دانشگاه علم و صنعت بود که در حوادث پس از انتخابات سال گذشته، به ضرب گلوله کشته شد.

به گزارش منابع داخلی، دو عضو ستاد دانشجویی مهدی کروبی نیز اخیراً بازداشت شده اند. اشکان مصیبیان دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه رازی کرمانشاه، و احمد محمد نیا عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل. گزارش ها حاکی ست که رییس دانشگاه صنعتی نوشیروانی و رییس حراست این دانشگاه شاکیان پرونده احمد محمد نیا هستند.

رهبر جمهوری اسلامی با تقاضای عفو و تخفیف مجازات ۸۱ تن از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات موافقت کرده است

به گزارش خبرگزاری های ایران صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه روز چهارشنبه در نامه‌ای به آیت الله خامنه ای برای تعدادی از بازداشت‌شدگان تقاضای عفو و تخفیف مجازات کرده بود.

پیش از این گروهی از نمایندگان طرفدار دولت در مجلس گفته بودند بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در صورت ندامت، مشمول عفو رهبر جمهوری اسلامی خواهند شد.

صبا واصفی روز سه شنبه برای پیگیری پرونده یکی از افراد محکوم به اعدام منزل را ترک کرده و مفقود شده است

به گزارش وب سایت کلمه مأموران امنیتی جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۱۱ خردادماه برای دومین بار منزل صبا واصفی پژوهشگر و فعال حقوق زنان را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش مأموران بخشی از کتاب ها، یادداشت های تحقیقاتی، عکس های شخصی، دفترچه تلفن و دوربین صبا واصفی را با خود بردند.

صبا واصفی پژوهشگر، فعالِ حقوق بشر و جنبش زنان است در دی ماه ۸۸ پس از سه سال سابقه، از تدریس در دانشگاه بهشتی محروم شد.

وی روز سه شنبۀ این هفته منزل خود را به مقصد ناحیه ای در اطراف تهران برای پیگیری پرونده یکی از افراد محکوم به اعدام ترک کرده و مفقود شده است.

این فعال حقوق‌بشر در زمینه اعدام نوجوانان فعالیت می کرد.

منابع نزدیک به خانوادۀ محسن آرمین سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از تماس تلفنی وی خبر داده اند

به گزارش وب سایت جرس سه شنبه این هفته محسن آرمین بعد از ۱۶ روز بازداشت با خانواده خود تماس گرفته و از وضعیت روحی خود ابراز رضایت کرده است.

اتهامات محسن آرمین، اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی است.

سخنگو و عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ۲۶ اردیبهشت ماه توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

خبرگزاری میراث فرهنگی در گزارشی اعلام کرد با آبگیری سد سلمان فارسی در نزدیکی جهرم، یکی از شهرهای دوره ساسانی در حال غرق شدن است

گفته می شود سکونت در این شهر از ۲۲۰۰ سال پيش ادامه داشته است.

در پی آبگیری سد سلمان آثاری مانند ستون های یک آتشکده ساسانی و یک خانه اشرافی متعلق به دوران فراهخامنشی زیر آب می رود.

XS
SM
MD
LG