لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

آزار بيشتر اصلاح طلبان در ايران


ناظران حقوق بشر از دستگيری همسر و برادر زن محمد مصطفايی وکيل مدافع حقوق بشر ابراز نگرانی کرده اند. او وکيلی است که به علنی ساختن پرونده سکينه محمدی آشتيانی کمک کرد. سکينه يک ايرانی آذری و مادر ۴۳ ساله دو فرزند است که پس از متهم شدن به رابطه نامشروع به مرگ با سنگسار محکوم شد. بدنبال براه افتادن خشم بين المللی، مقامات ايران اعدام او را متوقف کردند.

اعضای خانواده مصطفايی پس از آن بازداشت شدند که مقامات قضايی حکم دستگيری وی را صادر کردند، اما نتوانستند او را پيدا کنند. هادی قائمی، مدير کمپين بين المللی برای حقوق بشر در ايران، بازداشت اعضاء خانواده مصطفايی را «گروگانگيری» توصطف کرد.

کمپين جاری ايران عليه روزنامه نگاران نيز قربانيان جديدی گرفته است. کميته حفاظت از روزنامه نگاران می گويد حامد صابر، خبرنگار آزاد، در ماه ژوئن در پی پست کردن عکس های يک اعتراض خيابانی در تهران در اينترنت، دستگير شد. در همين ماه ، نيروهای امنيتی عبدالرضا تاجيک را دستگير کردند. آقای تاجيک برای روزنامه های اصلاح طلب مقاله می نوشت و عضو مرکز مدافعان حقوق بشر به رياست شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل، بود. خانواده تاجيک در نامه سرگشاده ای به قوه قضاييه ايران نگرانی عميق خود را از بدرفتاری با وی در زندان، ابراز داشتند.

کميته حفاظت از روزنامه نگاران همچنين نسبت به وضعيت محمد صديق کبودوند، رييس سازمان حقوق بشر کردستان و سردبير هفته نامه پيام مردم، ابراز نگرانی کرد. آقای کبودوند در سال ۲۰۰۷ دستگير و به اقدام عليه امنيت ملی متهم شد. وکيل محمد صديق کبودوند می گويد او برای سومين بار در زندان دچار حمله قلبی شده است و قادر نيست به روشنی حرف بزند يا ببيند. عفو بين الملل و گزارشگران بدون مرز اخيراً دولت ايران را متهم کردند که زندانيان سياسی را از مراقبت های پزشکی کافی محروم نگاه می دارد.

درنخستين سالگرد انتخابات رياست جمهوری ايران، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه امريکا، از دولت ايران خواست تمام زندانيان سياسی را آزاد کند. دو زندانی که او از آنها نام برد، بهاره هدايت و ميلاد اسدی ، فعالان دانشجويی، اخيراً به ترتيب به ۹ سال و نيم و ۷ سال و نيم زندان، محکوم شدند.

آمريکا همچنان از رهبران جمهوری اسلامی می خواهد به تعهدات خود برای احترام به حقوق و حيثيت مردم خود عمل کنند. خانم کلينتون می گويد تا چنين کاری انجام نگيرد، آمريکا به حمايت از کسانی که می خواهند از حقوق جهانی خود استفاده کنند، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG