لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۱

عادت هايی که از افزايش فشار خون می کاهد


تقریبا یک سوم بزرگسالان آمریکایی به فشارخون بالا مبتلا هستند که می تواند منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شود. اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد با انجام شش عادت سالم، احتمال بروز فشارخون بالا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

فشارخون بالا عامل اصلی دخیل در شایع ترین دلیل مرگ مردان و زنان در آمریکاست. فشارخون بالا دلیل اصلی سکته مغزی و بیماری قلبی یا حمله قلبی است.

فشارخون بالا تقریبا یک سوم افراد بالغ آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد و بزرگترین عامل شرکت کننده در مرگ زنان در آمریکاست. اثرات فشارخون بالا در جامعه از نظر سلامت عمومی بسیار قابل ملاحظه است.

دکتر جان فورمن از بیمارستان Brigham and Women و دانشکده پزشکی هاروارد و همکارانش، تصمیم گرفتند با بررسی عادات زندگی تقریبا ۸۴۰۰۰ زن که در آغاز پژوهش فشارخون طبیعی داشتند، احتمال بروز فشارخون بالا را مطالعه کنند. وی می گويد، «در اين مطالعه ما تلاش کردیم مشخص کنیم زنان با دنبال کردن شیوه زندگی کم خطر چقدر می توانند احتمال بروز فشارخون بالا را کاهش دهند.

این مطالعه نشان داد در طی بیش از ۱۴ سال، شرکت کنندگان توانستند با انجام شش عمل، احتمال بروز فشارخون بالا را حدود ۸۰ درصد کاهش دهند. اين اعمال عبارتند از: حفظ وزن طبیعی، ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم، تعادل در مصرف الکل، اجتناب از داروهای مسکنی که بدون نسخه در دسترسند و مصرف مکمل اسید فولیک.

دکتر فورمن می گويد، «ما دریافتیم احتمال بروز فشارخون بالا در زنانیکه تمامی این شش عامل یعنی حفظ وزن طبیعی، به طور متوسط سی دقیقه ورزش کردن در روز، داشتن رژیم غذایی سالم، میانه روی در مصرف الکل، اجتناب از داروهای مسکنی که بدون نسخه در دسترسند ومصرف ۴۰۰ میکروگرم یا بیشتر مکمل اسید فولیک را رعایت کردند، ۸۰ درصد کمتر بود.»

رعایت تنها یک مورد از شش عامل ذکر شده احتمال بروز فشارخون بالا را کاهش می دهد با این حال جمع عوامل بالا به کاهش بیشتر و بیشتر احتمال بروز فشارخون بالا می انجامد.

این مطالعه می دهد که می توان با پیروی از عوامل ذکر شده احتمال بروز فشار خون بالا را حتی در کسانی که سابقه خانوادگی فشارخون بالا دارند کاهش داد.

افراد می توانند با تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی و دیگر رفتارها، احتمال بروز این بیماری را که هزینه زیادی برای بهداشت عمومی دارد، کاهش دهند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG