لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

چگونه با استرس ناشی از وقوع فاجعه یا شنیدن خبرهای ناگوار روبرو شویم


کارشناسان سلامت معتقدند احساس ترس، نگرانی، خستگی مفرط، و سردرگمی پس از فاجعه، بلایای طبیعی و یا شنیدن خبرهای ناگوار کاملا طبیعی است.

در پی آتش سوزی گسترده در جنگلهای استرالیا، کارشناسان توجه خود را به تأثیر منفی این واقعه بر سلامت روان و جسم معطوف کرده اند و راه کارهایی را برای مقابله با اضطراب و استرس ناشی از آن ارائه داده اند که می توان آنها را در زندگی روزمره به کار گرفت.

رابرت گوردن، روانشناس در گفتگو با شبکه «ای بی سی»، می گوید تأثیری که چنین رویدادهایی بر کودکان می گذارد با واکنش والدین و چگونگی رویارویی آنها با واقعه ارتباط نزدیک دارد.

دکتر گوردن برای کاهش استرس و اضطراب هنگام پیش آمدن فاجعه تعدادی راه‌کار کلی ارائه داده است.

از خودتان مراقبت کنید

حتی اگر فاجعه زندگی شما را تحت تأثیر قرار نداده، خبرها و تصاویر آن می تواند ناراحت کننده باشد. در صورت امکان، از تصاویر غم انگیز دوری کنید، وقت کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید و برای رویارویی با آن، به الکل و مواد مخدر پناه نبرید.

با خانواده و دوستان وقت بگذرانید

دکتر گوردن به کسانی که زندگیشان تحت تأثیر رویدادی دگرگون شده توصیه می کند تلاش کنند برخی از عادتهای گذشته را بازگردانند مثلا دورهمی‌های خانوادگی ترتیب دهند و یا با افرادی که تجربه ای مشابه داشته اند در ارتباط باشند.

در دنبال کردن خبرها تعادل را رعایت کنید

کارشناسان می گویند هر چند لازم است خبرها را دنبال کنید و از شرایط آگاه باشید ولی تعادل در دنبال کردن رسانه ها می تواند در کاهش استرس مؤثر باشد. آنها توصیه می کنند کودکان را کمتر در معرض خبرهای ناگوار قرار دهید.

متوجه اضطراب باشید و با آن مقابله کنید

کارشناسان می گویند فاجعه باعث ترشح آدرنالین می شود که در نهایت احساسی از نگرانی را در فرد بیدار می کند. داشتن راه‌کارهایی برای مواجه شدن با آن از جمله نفس عمیق، راه رفتن، ورزش و سوزاندن انرژی اضافی می تواند در کاهش استرس مؤثر باشد. کارشناسان همچنین استفاده از کافئین و الکل را در چنین شرایطی توصیه نمی کنند.

به آینده اطمینان داشته باشید و بدانید که تنها نیستید

دکتر گوردن می گوید هر چند اگر در زمان وقوع فاجعه دیدن چشم اندازی امیدوارکننده دشوار است، باید در نظر داشته باشید که افراد بسیار دیگری در دنیا تجربه ای مشابه تجربه شما را داشته اند اما حالا زندگی‌شان روبه‌راه شده است.

کمک بخواهید

دکتر گوردن توصیه می کند در صورتی که نشانه های استرس کاهش پیدا نکرد و یا وخیم‌تر شد، از کارشناسان سلامت و روان کمک بخواهید چرا که هر چه زودتر به این علائم رسیدگی کنید، شانس برطرف کردن آنها بیشتر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG