لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

هشدار صليب سرخ در مورد افزايش خشونت عليه کارکنان امداد پزشکی


هشدار صليب سرخ در مورد افزايش خشونت عليه کارکنان امداد پزشکی
هشدار صليب سرخ در مورد افزايش خشونت عليه کارکنان امداد پزشکی

کميته بين المللی صليب سرخ با هشدار نسبت به افزايش خشونت های خونين عليه کارکنان امداد پزشکی در مناطق آشوب زده جهان می گويد اين حملات که مانع از ادامه کار گروه های پزشکی می شود، برخلاف ميثاق های بين المللی است.

حملات فزاينده به کارکنان و تجهيزات پزشکی صليب سرخ مانع از امدادرسانی به ميليون ها بيمار در سراسر جهان شده است.

بررسی صليب سرخ در ۱۶ کشور جنگ زده جهان نشان می دهد به دليل حملات گروه های مسلح به گروه های امداد پزشکی اين سازمان، ميليون ها بيمار در اين کشورها از خدمات پزشکی محروم شده اند.

افغانستان يکی از مناطق تهاجم عليه کارکنان پزشکی صليب سرخ است. خواهر جميله بيمار بستری شده در بيمارستان ميرويس قندهار که تحت پوشش صليب سرخ جهانی ست، می گويد: «پليس اجازه حرکت به خودرو حامل خواهر باردارم را نمی داد، جاده بسته شده بود؛ نوزادش در راه مرد.»

شاخ آفريقا يکی از خطرناکترين مناطق برای فعاليت کارکنان صليب سرخ است؛ برای نمونه دو سال پيش بيست تن از پزشکان سوماليايی که برای صليب سرخ جهانی کار می کردند در جريان يک بمب گذاری در موگاديشيو کشته شدند.

پری کرهن بول مدير اجرايی کميته صليب سرخ بين المللی می گويد: «خشونت ها مانع از خدمات رسانی گروه پزشکی صليب سرخ در مناطق آشوب زده شده و ماموريت های حياتی ما را با دشواری روبرو کرده است. ما برای انجام ماموريت بهای سنگين انسانی می پردازيم.» اين مدير افزود: «حمله به آمبولانس ها در لبنان، ليبی و گلوله باران بيمارستان ها در سومالی نمونه های اين رويدادهای خونين عليه کارکنان صليب سرخ است.»

آمريکای لاتين از جمله کلمبيا از ديگر مناطق اعمال خشونت عليه کارکنان صليب سرخ است. مادر يک کودک بيمار در کلمبيا می گويد: «من نگران بچه ام هستم. ما نياز شديد به پزشک داريم.»

مدير کل اجرايی صليب سرخ می گويد: «در بسياری مناطق مردم نه به دليل حمله نظامی، بلکه تنها و تنها به دليل موانع پيش روی گروه های امداد پزشکی صليب سرخ می ميرند. زيرا گروه های مسلح به درمانگاه ها و بيمارستان ها هجوم می برند، تجهيزات را ويران می کنند، کارکنان را می کشند و با بستن جاده ها مانع از دسترسی گروه های امداد به بيماران می شوند.»

کميته بين المللی صليب سرخ هشدار داده که همه اين خشونت ها مغاير کنوانسيون ژنو داير بر تعهد همه طرف های درگيری مبنی بر فراهم آوری امکانات برای کارکنان صليب سرخ در جبهه های جنگ است.

XS
SM
MD
LG