لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

اهدای جایزه حقوق زنان «اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر» به شیما بابایی، فعال حقوق بشر


شیما بابایی جایزه حقوق زنان در اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر را دریافت کرد.
شیما بابایی جایزه حقوق زنان در اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر را دریافت کرد.

جایزه حقوق زنان در اجلاس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر به شیما بابایی فعال حقوق زنان و فرزند ابراهیم بابایی فعال حقوق بشر که از مدتها پیش «ناپدید شده» اهدا شد.

شیما بابایی در این برنامه جایزه حقوق بشری خود را به زنان و مردان مبارز ایرانی تقدیم کرد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا که برای پوشش مراسم در محل مراسم حضور داشت، بابایی در بخشی از سخنان خود گفت: «این جایزه را متعلق به ایرانیان شجاعی می‌دانم که برای به دست آوردن آزادی و حقوق انسانی‌ خود در حال مبارزه روزمره با حکومتی ضد زن، ضد زندگی و ضد آزادی هستند و تا رسیدن به هدف خود که مورد تحسین همه مردم جهان قرار گرفته است دست از تلاش بر نمی‌دارند.»

ابراهیم بابایی، پدر شیما بابایی، فعال حقوق بشر، اوایل دی‌ ۱۴۰۰ در حالی‌ که قصد خروج از کشور را داشت، در شهر ماکو ناپدید شد. از آن زمان پیگیری‌های خانواده او برای مشخص شدن سرنوشته او بی‌نتیجه مانده است.

در حاشیه همین جلسه نرگس اسکندری گرونبرگ، شهردار ایرانی تبار فرانکفورت به صدای آمریکا گفت: «ما باید صدای مردم ایران باشیم و نباید در مقابل اعدام‌ها سکوت کنیم. ما باید اتفاقات در ایران را به جهانیان نشان بدهیم. صدایمان را بلند کنیم و فریاد بزنیم. باید اعدام‌ها را متوقف کنیم.»

علی احساسی نماینده ایرانی تبار پارلمان کانادا نیز در حاشیه اجلاس ژنو برای حقوق بشر و دمکراسی به صدای آمریکا گفت: «مهم است که مساله اعدام در ایران را به گوش همه جهانیان برسانیم. با نبود پوشش خبری و اطلاع رسانی عمومی، جمهوری اسلامی کماکان اعدام‌های خود را ادامه خواهد داد و وظيفه ما برملا کردن ماهیت جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG