لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

مندز، قهرمان واقعی فيلم «آرگو»


فيلم «آرگو» يک درام جاسوسی به کارگردانی بن افلک، بازگویی داستان آنتونیو مندز، افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سيا) و طرح شجاعانه او برای خارج کردن شش دیپلمات آمریکایی از ایران است که در بحران گروگان گيری در سال ۱۹۷۹ ميلادی در تهران مخفی شده بودند.

«آرگو» بر عملیات مخفيانه سازمان سيا برای نجات این شش دیپلمات متمرکز است.
در حالی که آمریکاییان در محل اقامت سفیر کانادا پنهان شده بودند، مندز، اين مامور سازمان سيا مستقر در آمريکا، برنامه فرار آنها را طراحی کرد.

مندز با کمک يک کارگردان هالیوود و یک گريمور، اساس یک فیلم جعلی و سفر برای جمع آوری اطلاعات در تهران را پايه گذاری کرد. شش ديپلمات آمریکایی ۷۲ ساعت وقت داشتند که همه چیز در مورد هویت جدید خود، از جمله شرح حال و نقش فرضی در این فیلم را به خاطر بسپاردند.

«آرگو»، فیلم بسيار جالبی است، زیرا واقعا اتفاق افتاده است.

تصور آن سخت است که تونی مندز، یک شخص محترم و آرام که زندگی بی سر و صدايی را در يکی از مناطق روستایی ایالت مریلند می گذراند، افسری در سازمان سيا بوده که در دوران شغل خود شاهکارهايی شبیه به این عمليات را طراحی کرده است.

مندز می گوید:«به طور کلی برخی از بهترین ایده هايی که در فيلمهای تخليی می بینید، بر اساس عمليات واقعی است. نقش جميز باند در عملیات سری، در دنيای واقعی به چشم می خورد.»

مندز برای خدمات خود، يکی از بالاترين جوايز سازمان سيا را دریافت کرد. اما اطلاعات در مورد جايزه او تا اوایل دهه ۱۹۹۰ ميلادی محرمانه نگاه داشته شده بود.

مندز می گويد: «شما ممکن است جهان را نجات داده باشيد، اما باید بنشينيد و لبخند بزنيد که خب، ما آن کار را انجام داديم و هیچ کس از آن آگاهی پيدا نخواهد کرد».

بعد از سالها عمليات مخفیانه و پنهانی، مندز از به تصوير کشيده شدن در سينما توسط بن افلک شگفت زده شده است.

با این حال، با تماشای فیلم، بیننده از عزم و اراده جاسوس سابق در انجام وظیفه اش، با وجود خطرات ممکن، بهت زده می شود.
XS
SM
MD
LG