لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

دختر ریگان برای اظهارات نژادپرستانه پدرش عذرخواهی کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پتی دیویس، دختر رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین و فقید ایالات متحده، در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، از بابت اظهارات نژادپرستانه پدر فقیدش پوزش خواسته و نوشته است که انتظار شنیدن چنین سخنانی را از پدرش نداشته است.

ریگان زمانی که فرماندار ایالت کالیفرنیا بود در مکالمه ای تلفنی با ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در واکنش به رای نمایندگان سیاهپوست آفریقایی در سازمان ملل متحد گفته بود: «دیدن آن ها، آن میمون ها از کشورهای آفریقایی - لعنتی ها، هنوز هم سختشان است کفش بپوشند.»

اعضای هیات نمایندگی تانزانیا در سازمان ملل در سال ۱۹۷۱ به موضوع به رسمیت شناختن «جمهوری خلق چین» رای مثبت داده بودند.

فایل صوتی این مکالمه به همراه یک مقاله از پروفسور تیم نفتالی، مدیر سابق کتابخانه ریاست جمهوری نیکسون، روز چهارشنبه در وبسایت «آتلانتیک» منتشر شد.

دختر ریگان پنج شنبه در «واشنگتن پست» نوشت: «آن چه پدرم در آن مکالمه تلفنی گفته جای هیچ دفاع و توجیهی باقی نمی گذارد. اگر این کلمات را به صورت نقل قول خوانده بودم و [با گوش خودم] نشنیده بودم، می گفتم جعلی است؛ زیرا هرگز چنین چیزی را از او نشنیده بودم. ... اما این زخم تا ابد با من خواهد بود.» وی افزود که به باور او اگر پدرش سال ها بعد آن نوار را شنیده بود، به خاطر آن تقاضای بخشش می کرد.

به نوشته پروفسور نفتالی زمانی که نوار این مکالمه برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ منتشر شد، گفته های ریگان درباره آفریقایی ها ظاهرا برای محافظت از حریم شخصی او حذف شده بود. اما پس از مرگ ریگان در سال ۲۰۰۴ دیگر نگرانی از این بابت وجود نداشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG