لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

پرزیدنت ریگان در برلین و پیامی که در تاریخ ثبت شد


رونالد ریگان، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا، در تاریخ ۱۲ ژوئن ۱۹۸۷ (۲۲ خرداد ۱۳۶۶) در جریان یک سخنرانی در برلین، در پیامی خطاب به میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، گفت: «آقای گورباچف، این دیوار را فرو بریز!»

سخنرانی پرزیدنت ریگان در آن زمان بیشتر در رسانه‌های آمریکایی و غربی منعکس شد. ولی دو سال بعد و در جریان فروپاشی دیوار برلین، این سخنرانی به صدر رسانه‌های جهان بازگشت و در تاریخ ثبت شد.

سخنرانی پرزیدنت ریگان در برلین، نخستین باری بود که او به موضوع دیوار برلین اشاره می‌کرد. او در این پیام به طور مستقیم به سران اتحاد جماهیر شوروی گفت: من می‌خواهم یک پرسش مطرح کنم، چرا این دیوار این‌ جا است؟‌

آنتونی دولان، مسئول ارشد نوشتن سخنرانی‌های پرزیدنت ریگان، در سال ۲۰۰۹ و در مصاحبه‌ای با وال‌استریت جورنال گفت که در زمان بررسی این سخنرانی در کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا درخواست کرده بود این جمله در آن گنجانده شود.

سخنرانی پرزیدنت ریگان روز جمعه ۱۲ ژوئن ۱۹۸۷ ایراد شد. او در حالی که رئیس جمهوری آلمان غربی، هلموت کهل صدر اعظم وقت آلمان، و شهردار برلین غربی در کنار او بودند، سخنرانی تاریخی خود را ایراد کرد.

فرازی که به این جمله کلیدی می‌رسید، این‌گونه آغاز می‌شد: «ما از تغییر و باز بودن استقبال می‌کنیم؛ چرا که ما معتقدیم آزادی و امنیت با هم همراه هستند و پیشبرد آزادی‌ انسان‌ها به تقویت صلح جهانی منتهی می‌شود. رهبران اتحاد جماهیر شوروی می‌توانند دست به کاری بزنند که نشانه‌ای تردیدناپذیر است و می‌تواند تلاش در جهت آزادی و صلح را به میزان چشمگیری پیش ببرد.»

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: «آقای گورباچف، اگر به دنبال صلح هستی، اگر به دنبال کامیابی برای اتحاد جماهیر شوروی و اروپای شرقی هستی، اگر در پی آزادسازی هستی: به این دروازه بیا! آقای گورباچف، این دروازه را باز کن! آقای گورباچف، این دیوار را فرو بریز!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG