لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

رهبران کشورها به حملات در نیوزیلند واکنش نشان دادند


تصویر آرشیوی از مسجد «ال نور» در نیوزیلند که هدف حمله قرار گرفت
تصویر آرشیوی از مسجد «ال نور» در نیوزیلند که هدف حمله قرار گرفت

رهبران جهان روز جمعه ۲۴ اسفند حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند را محکوم کردند. رهبران مسلمانان گفتند که این حملات سندی است که نشان می دهد خشونت ها علیه مسلمان ها رو به افزایش است.

رهبران آمریکا، نیوزیلند، استرالیا، ترکیه این حملات را محکوم کردند. ملکه الیزابت بریتانیا، نخست وزیر پاکستان، و وزیر کشور فرانسه از جمله شخصیت هایی هستند که به این حملات واکنش نشان داده اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در توئیتی به این حمله واکنش نشان داد و به خانواده قربانیان تسلیت گفت و در بخشی از پیام خود گفت هیچکس نباید نگران وقوع چنین خشونت هایی در اماکن نیایش باشد. او همچنین در وزارت خارجه آمریکا گفت به ملت نیوزلند تسلیت می گوید و یاد و خاطره مردم آمریکا با قربانیان و خانواده آنها است و مردم آمریکا برای آنها دعا می کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت به همراه همسرش میشیل اوباما گفت همراه جامعه مسلمان سوگوار است و همه باید مقابل تمامی اشکال تنفر را بایستند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق دولت اوباما نیز گفت باید با اسلام‌هراسی و نژادپرستی در تمامی اشکال آن مبارزه شود.

در کنگره آمریکا نیز بسیاری از سناتورها و قانونگذاران مجلس نمایندگان حملات خونین به دو مسجد در نیوزلند را محکوم کردند.

در سازمان ملل متحد، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان گفت آقای گوترش عمیقا از «حمله تروریستی» در نیوزیلند شوکه و بسیار آزرده شده است

حساب کاربری توئیتری دفتر نخست وزیر اسرائیل نیز نوشت اسرائیل کشتار «نمازگزاران بی گناه» را محکوم می کند و به خانواده آنها تسلیت می گوید.

در ایران، جواد ظریف ، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار توئیتی در اواخر روز جمعه به وقت تهران، در بخشی از پیام خود گفت: «ایرانی ها عمیقا از ترور امروز در کرایست‌چرچ شوکه و غمگین شده اند.»

در مصر، الازهر تیراندازی در نیوزیلند را محکوم کرد و آن را توهین به مقدسات عنوان کرد.

در بریتانیا، ملکه الیزابت مراتب اندوه عمیق خود را عنوان کرد و صدیق خان، شهردار لندن نیز گفت لندن در کنار مردم کرایست‌چرچ می ایستد.

یکی از مهاجمان در نیوزیلند صدیق خان و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را تهدید کرده بود.

در حمله افراد مسلح به دو مسجد در نیوزیلند ۴۹ نفر کشته و شمار دیگری مجروح شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG