لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

واکنش‌ها به حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی؛ یک کاربر: حکومت در پارک‌های ایران می‌زند و در خیابان‌های دمشق می‌خورد


حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق.
حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق.

کشته شدن چند فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است؛ اغلب کاربران تأکید می‌کنند جمهوری اسلامی توان پاسخگویی به حملات به مواضع و نیروهای خود را ندارد و به جای آن معترضان و شهروندان در ایران را سرکوب می‌کند.

از سوی دیگر، در میان کاربران مدافع حکومت هم دودستگی ایجاد شده است.

شماری از کاربران با به کار بردن کلیدواژه «کتلت» به کشته شدن مقامات سپاه در حمله به ساختمان مجاور سفارت جمهوری اسلامی در سوریه واکنش نشان داده‌اند.

حامد اسماعیلیون، از دادخواهان و مخالفان جمهوری اسلامی که همسر و دخترش را در جریان سرنگون‌شدن پرواز «پی‌اس ۷۵۲» با حمله موشکی سپاه از دست داد، روز سه‌شنبه در مورد کشته شدن شماری از فرماندهان این نیرو در دمشق، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «کسی در مرگِ شما غمگین نمی‌شود. چنان ستم و اندوهی بر مردم ما آوار کرده‌ و چنان خشمی به جانِ مردم ما نشانده‌اید که کسی از مرگ‌تان اندوهگین نمی‌شود.»

او افزود: «درمانده‌اید. موشک‌تان حتا به اربیل هم نمی‌رسد، زمینِ پاکستان سفت است، می‌دانید که در درگیری نظامی با هر کشور و دولتی، مردم از شما پشتیبانی نخواهند کرد پس به لفاظی‌های بی‌معنائی چون صبرِ استراتژیک پناه می‌برید و برای انتقام سختی که از آن دم می‌زنید مردم را هدف می‌گیرید، هواپیماهای مسافربری، زنانی که با دور انداختنِ حجابِ اجباری تمام قد در برابر شما ایستاده‌اند، کارگران، دانشجویان، کارمندان، روشنفکران، هنرمندان، نویسندگان و همه‌ انسان‌های آزاده‌ای که بر حقوق خود پای می‌فشرند.»

آقای اسماعیلیون اضافه کرد: «مردمی را هدف می‌گیرید که غمِ نان و آرمان آزادی را به مقاومت و مبارزه علیه شما بدل کرده‌اند. نماز میت‌تان را بخوانید و در تشییع جنازه‌های خود به صبر استراتژیکی ببالید که از ناتوانی شماست، نه از درایت‌تان. و سرانجام این مردم ایران هستند که سقوطِ ناگزیرِ شما را رقم خواهند زد. منتظر بمانید.»

همچنین علی کریمی، چهره شاخص فوتبال ایران و از مخالفان جمهوری اسلامی، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «برای شام سیزده بدر، کتلت داریم.»

همچنین هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار، با استفاده از هشتگ «محمدرضا زاهدی»، گفت: «امشب در راهروی ساختمان بوی کتلت‌ها پیچیده‌.»

«کتلت» اصطلاحی است که مخالفان جمهوری اسلامی به دلیل نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی به او نسبت می‌دهند و از عبارت‌هایی مثل «قاسم کتلت» برای خطاب قرار دادن فرمانده پیشین سپاه پاسداران استفاده می‌کنند.

برخی کاربران، از جمله داریوش عمران، فعال سیاسی نیز کشته شدن اعضای سپاه پاسداران در این حمله را «عیدی ملت ایران» دانسته‌اند.

همچنین، صبا بختیاری، عمه دادخواه پویا بختیاری، با هشتگ «دمت گرم اسرائیل»، نوشت: «عیدی اسرائیل به ملت بزرگ ایران. شادی سیزده بدرمان تکمیل شد.»

حسین ترکاشوند، فعال سیاسی، با تأکید بر این که «حذف جنایتکاران جمهوری اسلامی، خدمت به ایران است»، گفت: «امروز را به شادمانی از عزادار شدن مافیای جمهوری اسلامی که ملت را می‌کشد، بگذرانیم و حامیانش را که با استدلال‌های پوچ به میدان آمده‌اند، تحقیر کنیم. حامی آخوند را چه به منافع ملی! ما با جمهوری اسلامی در جنگیم، یک جنگ تمام‌عیار!»

در این حال، امیرحسین اعتمادی، فعال سیاسی، با انتقاد از سیاست‌های دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، تأکید کرد: «خوشبختانه اسرائیل راه درست مقابله با تروریست‌ها را می‌داند.»

محمد حیدری، فعال سیاسی، با انتشار ویدئویی از یک رزمایش مشترک نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته، گفت: «این هم سند این که چرا حذف محمدرضا زاهدی و همراهان او به نفع انقلاب ملی ایران است و در جهت حفاظت از جان مردم معترض.»

او اضافه کرد: «می‌بینید که برای سرکوب در سال ۱۳۹۵ تمرین می‌کرده‌اند. یعنی یک سال پیش از آغاز اعتراضاتی که از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱ پی‌درپی جریان داشت و به کشتار هزاران نفر از ملت انقلابی ایران انجامید. در این فایل‌ها به راحتی می‌توان محمد رضا زاهدی را شناسایی نمود.»

شاهین نجفی، خواننده مخالف جمهوری اسلامی نیز با اشاره به شادمانی کاربران ایرانی از این حمله در شبکه‌های اجتماعی، گفت: «این همه شادی برای کشته شدن چند تا سردار سپاه؟ اسرائیل می‌بیند فکر می‌کند به کم قانعیم. انتظارات را ببرید بالا.»

او همچنین خطاب به علی خامنه‌ای افزود: «زبان‌بسته، پاسخی؟ انتقامی؟»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی هم با انتشار تصاویر سپاهیان کشته شده در این حمله با اشاره به استدلال کسانی که می‌گویند «حمله به سفارت ایران یعنی حمله به خاک ایران»، گفت که این افراد «تلاش می‌کنند از مجریان سپاه قهرمانان مردمی و به قول خودشان ایرانی بسازند» و باید از آنها پرسید: «چطور است که دریای خون میان فرماندهان سپاه جمهوری اسلامی و مردم بی دفاع ایران را نمی‌بینید؟»

همچنین، برخی کاربران مدافع جمهوری اسلامی اذعان کرده‌اند که مهدی جلادتی، یکی از سپاهی‌های کشته شده در این حمله، در سرکوب اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ مشارکت داشته است.

اظهارات یک کاربر مدافع جمهوری اسلامی درباره حضور مهدی جلادتی در سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱
اظهارات یک کاربر مدافع جمهوری اسلامی درباره حضور مهدی جلادتی در سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱

بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار نیز با اشاره به این مسئله، با هشتگ «مهدی جلادتی» نوشت: «والله آواره شد هر کس که تیر به سمت این مردم انداخت.»

یک کاربر شبکه اجتماعی ایکس نیز با کنار هم قرار دادن تصاویر حضور نیروهای سپاه و بسیج در پارک‌ها برای سرکوب مردم و خرابه‌های ناشی از حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنار سفارت جمهوری اسلامی در سوریه، نوشت: «در پارک‌های ایران می‌زنید و در خیابان‌های دمشق می‌خورید!»

آرش همپای، یکی از فعالان سیاسی نیز با انتشار عکس‌های مجاهد کورکور، عباس دریس، و رضا رسایی، سه معترض محکوم به اعدام، نوشت: «تنها نگرانی من زندانی‌های سیاسی هستند برای انتقام سخت عرزشی.»

کاربری به نام شایان شهنازی نیز با تمسخر استدلال برخی مدافعان جمهوری اسلامی که به «مصونیت دیپلماتیک» اشاره کرده‌اند، تصویری طنز منتشر کرد که در آن به همراه عکس محمدرضا زاهدی در متنی نوشته شده «یک تابلوی کنسولگری می‌زنیم و در آن جا با برادران نقشه نابودی اسرائیل را می‌کشیم» و در تصویر بعدی گفته شده «اسرائیل همان را تبدیل به کود کرد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، یک روز پس از کشته شدن اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله منتسب به اسرائیل، با نام بردن از محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج‌رحیمی، گفت که آنها و دیگر کشته‌شدگان این حادثه «چیزی از دست نداده و پاداش خود را دریافت کردند» و مدعی شد که اسرائیل را «پشیمان خواهیم کرد» و «مجازات خواهد شد.»

در این حال، در میان نیروهای مدافع جمهوری اسلامی دودستگی ایجاد شده و در حالی که برخی از آنها خواهان «انتقام سخت» هستند، گروهی دیگر «صبر استراتژیک» را پیشنهاد می‌کنند.

در یک ویدئو که مورد توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته، یک فعال رسانه‌ای حکومتی در شبکه افق با انتقاد از بی‌عملی مقامات جمهوری اسلامی در قبال کشته شدن پی در پی فرماندهان ارشد سپاه پاسداران با وجود تکرار شعار «انتقام سخت»، می‌گوید: «آیا فشار بیشتر از این باید حس بشود که ما بگوییم فعلا مصلحت نیست؟»

یک کاربر مدافع جمهوری اسلامی با انتقاد از «صبر استراتژیک» حکومت در قبال چنین حملاتی، آن را «خلاف مشی امیرالمومنین» خواند و گفت که «دست به دست کردن و جواب در خور ندادن بعدا تمامیت ارضی شما را به خطر می‌اندازد.»

در مقابل، اصغر سپهری، از کاربران مخالف جمهوری اسلامی به طنز ترانه «صبر ایوب» از جواد یساری را منتشر کرد.

حمله هوایی منتسب به اسرائیل به مقر فرماندهان نیروی قدس سپاه در ساختمان کنسولگری در مجاورت سفارت ایران در دمشق و کشته شدن دست‌کم هفت نفر از این فرماندهان، بار دیگر واژه‌های «انتقام» و «مجازات سخت» را به زبان و قلم مقامات و حامیان جمهوری اسلامی بازگردانده است.

خبرگزاری‌های رسمی در ایران در نخستین ساعات صبح سه‌شنبه (به وقت ایران) به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی از تشکیل جلسه در ساعت ۲۱ شب گذشته خبر دادند و اعلام کردند که «تصمیمات مقتضی» به‌منظور واکنش به حمله روز گذشته به ساختمان وابسته به سفارت جمهوری اسلامی در دمشق «اتخاذ» شده است.

هم‌زمان نیز خبری منتشر شد که طبق آن هیات دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل را به ثبت رسانده و بنابر این گزارش نشست این شورا سه‌شنبه ۱۴ فروردین برگزار خواهد شد.

علیرضا نوری‌زاده، تحلیلگر و کارشناس سیاسی، به صدای آمریکا گفته است که اسرائیل سه هدف را «زخمی و بی‌اثر» کرده و سر مار را در غزه، سر افعی را در لبنان، و سر اژدها را در تهران هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG