لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

واکنش‌ها به درگذشت کالین پاول؛ ادای احترام چهره‌های هر دو حزب به وزیر خارجه پیشین آمریکا


ژنرال کالین پاول، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا
ژنرال کالین پاول، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا

ژنرال کالین پاول، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، در ۸۴ سالگی در اثر مشکلات ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ از دنیا رفت.

درگذشت آقای پاول با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی مقامات آمریکایی هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات همراه شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای از دوستی با آقای پاول نوشت و او را «تجسم بالاترین آرمان‌های یک دیپلمات» توصیف کرد. آقای بایدن در این بیانیه گفت: «کالین بیش از هر چیز، به قدرت و امنیت ملت ما متعهد بود.»

کالین پاول که سال‌ها عضو حزب جمهوریخواه بود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جو بایدن حمایت کرد. او در انتخابات سال ۲۰۰۸ نیز از باراک اوباما حمایت کرده بود.

آقای بایدن در توییتی نوشته است که کالین پاول، «بارها و بارها کشور را قبل از خود، قبل از حزب، قبل از همه چیز، قرار داد.»

جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که ژنرال پاول وزیر خارجه او بود، نوشت: «بسیاری از رؤسای جمهوری بر مشاوره و تجربه ژنرال پاول اتکا کردند.»

آقای بوش همچنین به اعطای دو مدال آزادی ریاست جمهوری به کالین پاول اشاره کرد و گفت او در داخل و خارج کشور، بسیار مورد احترام بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نیز در بیانیه‌ای با اشاره به نقش مهم کالین پاول در شماری از تأثیرگذارترین رویدادهای تاریخی، گفت که او هرگز اجازه نداد نژاد، مانع رسیدن به رویاهایش شود و الهام‌بخش نسل جوان شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی از کالین پاول به عنوان یک «رهبر»، یک مرد بزرگ، و کسی که «می‌دانست چگونه تیمی نیرومند و متحد ایجاد کند» یاد کرد.

وزیر خارجه آمریکا، کالین پاول را فردی فروتن و بدون رعایت بیش از حد تشریفات اداری توصیف کرد و نمونه‌هایی از رفتار صمیمانه آقای پاول با کارکنان وزارت خارجه را برشمرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «جهان یکی از بزرگترین رهبرانی را که تا به حال شاهدش بوده‌ایم، از دست داد.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای کالین پاول را یک «وطن پرست» توصیف کرد.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه سنای آمریکا، نیز در بیانیه‌ای نوشت: «او به عنوان یک رهبر ارشد، به رویای جمهوری ما برای حفاظت از ملت، و نمایندگی ما در صحنه جهانی، و ترسیم مسیر ما در زمان‌های نامطمئن کمک کرد.»

کالین پاول نخستین فرد سیاه‌پوست در آمریکا بود که به عنوان وزیر خارجه آمریکا خدمت کرد. او همچنین نخستین فرد سیاه‌پوستی بود که مشاور امنیت ملی آمریکا و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا شد.

XS
SM
MD
LG