لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

در کاخ سفید چه می گذرد؟


سخنرانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که موجب انتقادهای شدیدی علیه رفتارهای خشونت آمیز دولت ایران نسبت به شهر وندان خود شد.
۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۰ خورشیدی
سخنرانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که موجب انتقادهای شدیدی علیه رفتارهای خشونت آمیز دولت ایران نسبت به شهر وندان خود شد. ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۰ خورشیدی

کاخ سفید در رابطه با سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت موضع ما در باره رفتارهای رژیم (ایران) با شهروندانش کاملاً شناخته شده است.

واکنش کاخ سفید در مورد سخنرانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل متحد که در آن از آمریکا شدیداً انتقاد کرده بود، کوتاه بود. سخنگوی کاخ سفید در این مورد گفت دیدگاه ما در باره رفتارهای ایران و رفتارهای شرم آوری که در باره شهروندان خود بکار می برد؛ کاملاً شناخته شده است.

جی کارنی سخنگوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که در هواپیمای شماره یک ویژه سفرهای رئیس جمهوری با خبرنگاران سخن می گفت، اضافه کرد که برای من چنین انتقادی از سوی رئیس جمهوری ایران عجیب بود. وی گفت موضع ما در باره رفتارهای رژیم (ایران) با شهروندانش کاملاً شناخته شده است.

از سوی دیگر، " فیلیپ بُولُوپن" مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک پس از سخنرانی آقای احمدی نژاد در اطلاعیه ای گفت:

«در همان حال که آقای احمدی نژاد از پدیوم سازمان ملل متحد به جهان درس می دهد، در همان حال با مخالفان در (ایران) بطور خشونت آمیزی برخورد می شود و حقوق پایه ای انسانی میلیون ها نفری که در جهان عرب خواستار آن شدند همان حقوق انسانی در مورد شهروندان ایران بگونه ای وحشیانه رد می شود».

" فیلیپ بُولُوپن" مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر سپس گفت «مجمع جهانی باید سخنان رهبری را که در آن به اعدام یک جوان ۱۷ ساله در کشور خودش اشاره ای نکرد؛ آن چنان جدی بحساب نیآورد». اشاره آقای بولوپن به علیرضا ملا سلطانی جوان ۱۷ ساله ای بود که به جرم قتل یک ورزشکار روز چهارشنبه در کرج به دار آویخته شد

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز هنگام ایراد سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به چالش های گوناگون سال جاری در جهان گفت برای ایران و سوریه نیز این چالش وجود دارد که به شهروندان خود آزادی هائی را که سزاوار آن هستند؛ عطا کنند.

نخست وزیر بریتانیا با اشاره خواست مردم در شمال آفریقا و خاور میانه برای دستیابی به یک جامعه دموکراتیک گفت ما نباید تلاش کنیم تا ارزش های غربی را به صورت یک الگو به منطقه (خاور میانه) تحمیل کنیم. دموکراسی یک روند است، دموکراسی یک رویداد نیست.

نخست وزیر بریتانیا آنگاه گفت مجمع عمومی سخنان آقای احمدی نژاد را شنید. وی بما یادآوری نکرد که کشوری را هدایت می کند که شاید انتخاباتی داشته باشند اما آزادی بیان را خفه می کنند، با خشونت از برگزاری تظاهرات (آرام) جلوگیری می کنند و کسانی را که برای آینده به بحث می نشینند، شکنجه می دهند. در نتیجه ما هرگز نباید وانمود کنیم که برگزاری انتخابات به تنهائی کافی است. برای ساختن یک دموکراسی باید آن را با حوصله و از ریشه آن گسترش داد.

در همین حال، کریستینا فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین هنگام سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت کشورش حاضر بقبول درخواست ایران برای گفتگو در مورد بمب گزاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس می باشد اما باید متهمین به این بمب گزاری به آرژانتین تحویل داده شوند. با این همه آرژانتین نمی تواند طرح آنان را برای گفتگو رد کند.

XS
SM
MD
LG