لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

دستگیری اعضای گروه های موسیقی زیرزمینی


دستگیری اعضای گروه های موسیقی زیرزمینی
دستگیری اعضای گروه های موسیقی زیرزمینی

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: «چند تن از اعضای گروه های موسیقی زیرزمینی در تهران که در زمینه انتشار و تکثیر موزیک های مبتذل فعالیت می کردند شناسایی و دستگیر شدند.»

رئیس پلیس تهران افزود: «این گروه ها موسیقی های نامتعارف خود را برای شبکه های مجازی و ماهواره ای معاند تولید کرده و برای پخش در اختیار آنها قرار می دادند.»

رئیس پلیس تهران اما افزود این دستگیرشدگان «تعدای دختر و پسر جوان با تیپ های نامتعارف، به همراه آلات و ادوات موسیقی غربی» بودند.

سردار ساجدی نیا حتا نوع موسیقی ای که این گروه جوانان می نواختند را مشخص کرده و افزود: «موسیقی رپ» با «الفاظ رکیک» در ترانه ها نوع کار این جوانان را تشکیل می دهد.

چندین خبرگزاری و سایت های خبری آمریکا و اروپا از جمله: «CNN» نیز این خبر را بازتاب داده و افزوده اند هنوز معلوم نیست جوانان دستگیرشده آزاد شده اند یا در زندان بسر می برند.

یک سایت فرهنگی داخلی در این باره نوشته است: سردار ساجدی نیا مثل نسل پاسداران اول انقلاب به همراه داشتن ساز را یک جرم مسلم تلقی می کند. در حالی که مدتهاست مقامات حکومتی تلاش دارند به جامعه تفهیم کنند دشمنی ای با فرهنگ و هنر جامعه ندارند و میراث فرهنگی ایران زمین در حوزه هنر از جمله موسیقی را تایید می کنند و اگر دشمنی ای با موسیقی، سازها و هنرمندان این حوزه بوده مربوط به انقلابیگریهای دوران اول انقلاب بوده است.

دومین موضوع دستگیری شماری از جوانانی که نه تنها هیچ امکانی برای بروز استعدادها و خلاقیتهای هنری خود ندارند؛ بلکه همه گونه خطر از جمله دستگیری و زندان را به جان می خرند تا ساعتی به هنرشان بپردازند اگر نشان ذلت حکومت و دشمنی آشکار مقامات امنیتی و حکومتی با موسیقی و فرهنگ نیست؛ پس چیست؟

سومین نکته آپارتاید فرهنگی ای که جمهوری اسلامی به راه انداخته چنان شدید است که حتا آن را جرم تلقی می کند. مثلاً نوحه خوانی و مداحی و موسیقی عزا آزاد است؛ اما آواز رپ و موسیقی پاپ مستحق شلاق و زندان.

سردار ساجدی نیا گویی فراموش کرده است که موسیقی آهنگی که با صدای رضا عطاران در سریال «متهم گریخت» از تلویزیون دولتی پخش شد، رپ بود. و تیتراژ پایانی فیلم «خط ممتد» که درجشنواره فیلم فجر نمایش داده شد نیز شعری در سبک و سیاق رپ بود.

XS
SM
MD
LG