لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

مؤسسه رند: ايران به مواد لازم برای ساختن سلاح هسته ای دست يافته است


مؤسسه رند: ايران به مواد لازم برای ساختن سلاح هسته ای دست يافته است
مؤسسه رند: ايران به مواد لازم برای ساختن سلاح هسته ای دست يافته است

موسسه تحقیقاتی رند روز سه شنبه گزارش جدیدی را درباره برنامه هسته ای ایران منتشر کرد. این گزارش نسبت به دستیابی ایران به سلاح هسته ای هشدار داده و از ایالات متحده خواسته است که، برای جلوگیری از این مساله، استراتژی یکپارچه ای را تدوين کند.

گزارش جدید رند می گوید از آنجایی که تهران اکنون توانایی ساخت سلاح هسته ای را دارد، هدف آمریکا باید این باشد که جمهوری اسلامی را از برداشتن گام بعدی به سوی ساخت سلاح باز دارد.

عنوان این گزارش «آینده هسته ای ایران: انتخاب های مهم برای سیاست آمریکا» است و با بودجه نیروی هوایی آمریکا انجام شده است.

گزارش می افزاید در صورتی که ایالات متحده در انجام اين هدف موفق نشود، باید استراتژی ای برای مقابله با ایران مسلح به سلاح هسته ای در پیش گیرد.

علیرضا نادر، یکی از نویسندگان این گزارش، می گوید برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای هنوز فرصت باقی است.

این گزارش نشان می دهد که در محافل سیاست گذاری آمریکا، تغییراتی در شيوه مقابله با ایران ایجاد شده است و این در حالی ست که تحریم های روز افزون بین المللی علیه ایران برای توقف برنامه هسته ای جمهوری اسلامی موفق نبوده است.

درخواست هايی که برای حمله نظامی به ایران شنيده می شود، به دلیل اثرات آن بر منطقه، به نتیجه نرسیده است. حتی در اسرايیل، که از مدت ها قبل تهران را یک خطر بالقوه می شناسد، سخنان یک مقام امنیتی سابق نشان می دهد که تردیدهایی برای چگونگی مقابله با خطر اتمی ايران وجود دارد.

مساله دیگری که تصمیمات سیاست گذاران آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده، بهار عرب است؛ زيرا احتمال دارد در این کشورها، که در حال حاضر مهمان پایگاه های نظامی آمریکا هستند، حکومت هایی بر سر کار بیایند که رویکرد ملایم تری نسبت به ایران داشته باشند.

گزارش موسسه رند می گوید ایران به مقدار زیادی از تجهیزات، فنآوری ها، و مواد لازم برای تولید سلاح هسته ای دست یافته است.

بنا بر این گزارش، تلاش های بین المللی برای کنترل صادرات و تجارت، اکنون فقط می تواند روند پیشرفت ایران را کندتر کند و از دستیابی به فن آوری های بخصوصی نظير کوچک سازی کلاهک هسته ای و تجهیز موشک به این کلاهک ها، ممانعت به عمل آورد.

نویسندگان این گزارش تشریح می کنند که میان جناح ها و شخصیت های سياسی مختلف ایران، بر سر نظامی کردن برنامه هسته ای این کشور، اختلاف نظرهایی وجود دارد و فشارهای ایالات متحده و جامعه بین الملل، می تواند بر نتیجه این اختلاف ها، تاثیر بگذارد.

در حالی که این گزارش سیاست معينی را پیشنهاد نمی کند، اما به بررسی نکات قوت و ضعف استراتژی های مختلف در جهت بازداشتن تهران از دست یابی به سلاح هسته ای پرداخته است و این مساله را مورد بررسی قرار می دهد که این استراتژی ها چطور با متحدان آمریکا در منطقه سازگار خواهند بود -- از جمله انواع مختلف تحریم ها و اقدامات نظامی که به ایران نشان دهد برای این برنامه باید بهای سنگینی بپردازد.

از جمله اقدامات نظامی پیشنهاد شده در این گزارش، استقرار بمب افکن های هسته ای در منطقه، و افزایش قدرت هسته ای برای مقابله با استفاده تسلیحاتی ایران از برنامه هسته ای خود است.

این گزارش می افزاید آمریکا می تواند، برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، محل این سلاح ها را معین کرده و آنها را از بین ببرد.

همچنین در این گزارش پیشنهادهایی برای نیروی هوایی آمریکا مطرح شده است که نمایش قدرتی را طراحی کند که در عین حال که توان مقابله با برنامه هسته ای ایران را به نمایش می گذارد، نسبت به تاثیرات این نمایش قدرت بر جدال سیاسی داخل ایران نیز حساس باشد.

XS
SM
MD
LG