لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

واشنگتن پست: وزارت خارجه آمریکا به تحقیقات درباره ایمیل کلینتون سرعت می‌‌بخشد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - واشنگتن پست گزارش می دهد که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ به تحقیقات درباره ایمیل های هیلاری کلینتون سرعت بخشیده است. این تحقیقات به مساله ای که رئیس جمهوری آمریکا طی انتخابات ۲۰۱۶ در برابر رقیبش از آن استفاده کرد، جان تازه ای می بخشد.

این پرسش که آیا کلینتون در استفاده از یک حساب ایمیل و سرور شخصی در زمان فعالیت در مقام وزیر خارجه آمریکا کار نادرستی انجام داده بود یا نه، باعث شد ترامپ به دفعات تکرار کند که کلینتون مستحق حبس است.

جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی، در پی تحقیقاتی در این باره، علیه کلینتون اتهامی ایراد نکرد، اما رفتار او را «به شدت نسنجیده» توصیف کرد.

بازرسان وزارت خارجه آمریکا، در هفته های اخیر، با حدود ۱۳۰ مقام رسمی، درباره ایمیل های ارسالی‌شان، که به صورت «عطف به ماسبق» محرمانه تعیین شده بودند، تماس گرفته‌اند. به گزارش واشنگتن پست، تقریبا تمام آن ایمیل ها به ایمیل غیرایمن کلینتون فرستاده شده بود یا در نهایت از ایمیل او سر درآورده بود.

در این گزارش که شنبه منتشر شد، به نقل از مقام های کنونی و گذشته، گفته شده که بازرسان وزارت خارجه آمریکا حدود یک سال و نیم پیش تماس با کارکنان را آغاز کردند. این تلاش ها پس از مدتی متوقف و در ماه اوت دوباره از سر گرفته شد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید: «این [تحقیقات] هیچ ربطی به این که چه کسی در کاخ سفید روی کار است، ندارد.»

مقام های وزارت خارجه آمریکا هر گونه انگیزه سیاسی در از سرگیری تحقیقات درباره ایمیل ها را رد می کنند.

با این وجود، یک مقام ارشد پیشین معتقد است به نظر می رسد جمهوریخواهان قصد دارند مساله ایمیل های کلینتون را به شکلی زنده نگاه دارند که اعتبار شمار زیادی از دموکرات های فعال در سیاست خارجی را خدشه دار کند.

اما افرادی که ایمیل هایشان در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته است، با خطر تعقیب قضایی روبرو نیستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG